Jó reggelt! Ma rengeteg dologról lesz szó, a háborút leszámítva. Jó olvasást!
Covidchronik Mitteleuropa
Magyarországról kivezették már a járványt, de nincs ez így mindenhol.
Május 1-jén szabadul Olaszország a greenpasstól és a maszktól
Március 31-ével véget ér ugyan az egészségügyi veszélyhelyzet, a járvánnyal kapcsolatos diszkriminatív intézkedéseket azért egészen április 30-ig fenntartja még Mario Draghi kormánya. Némi könnyítés lesz addig is: akinek például azért szünetel a munkaviszonya, mert nincs beoltva, annak mostantól elég újra negatív covidteszteket felmutatnia ahhoz, hogy dolgozhasson. Ez azon állásokban nagy könnyebbség, ahol a covid elleni oltást (vagy helyette egy papírt arról, hogy az illető igazoltan felgyógyult a covidból) kötelezővé tették: az oktatásban és a rendvédelmi szerveknél. Az idősotthonokban, az egészségügyben és 50 év fölött marad az eddigi rendszer.
Olaszországban a 12 évesnél idősebb lakosság 91%-a be van oltva covid ellen, a nem beoltott 6,98 millió emberből 2,39 millió 180 napon belül gyógyult fel covidból, azaz ilyesmit hívhattak nyájimmunitásnak, amikor még szó volt róla.
Május 1-jén azonban egész Olaszország ünnepelhet: a munka ünnepétől kezdve beltéren nem kell már hordani a maszkokat, és attól a dátumtól kezdve semmihez nem kell már a greenpass, azaz azon QR-kód, amivel igazolni lehet a friss negatív tesztet, a covidból való felgyógyulást vagy a viszonylag friss oltás meglétét. Tehát sem étteremhez, sem szórakozóhelyhez, sem a komphoz Szardíniára. Jó utat!
Bécs polgármestere nem enged: éttermezni csak QR-kóddal!
Miközben Ausztriában egy ideje lazítottak a beutazási szabályokon (már friss negatív teszttel is bemehet, aki nincs beoltva) és országszerte kivezették az élet számos területéről az ún. védettségen alapuló diszkriminációt látva azt, hogy az omikron ugyan az egekig tornázza a pozitív tesztek számát, arányaiban jelentősen kevesebben halnak meg miatta a covidba az eddigi variánsokhoz képest, egy tartomány tartja még magát: a vörös Bécs. Michael Ludwig szociáldemokrata polgármester tegnap közölte: a jobbközép-zöld szövetségi kormány túl korán lazít, Bécs pedig meghosszabbítja a járványügyi intézkedéseket, azaz étterembe-szórakozóhelyre továbbra is csak oltást/felgyógyulást igazoló QR-kóddal lehet belépni, és beltéren az FFP2-maszk is kötelező. Ludwig a bécsi magas covidszámokat rákente az ingázókra is: mint mondta, az agglomeráció lakói odahaza enyhébb szabályok között élnek, így bevihetik magukkal a vírust a fővárosba, így Ausztriában mindenhol szigorítani kellene.
Németországban nincs parlamenti többsége a kötelező oltásnak
Miközben a német lakosság 75,8%-a be van oltva covid ellen, a Bundestagban sehogy sem találnak többséget a kötelező oltásról szóló törvényjavaslatok mögé, igaz, nincs is frakciófegyelem a témában, a legtöbb frakciónak határozott álláspontja sincs, a témában született javaslatokat rendre eltérő pártállású politikusok jegyzik közösen.
Jelen állás szerint öt pro, illetve kontra javaslat is a plénum előtt van.
Egy szociáldemokrata-zöld-liberális javaslat október 1-jétől 18 év fölött mindenkit valamely oltás beadatására kötelezne.
A kormánykoalíció képviselőinek egy másik része 50 év fölött tenné kötelezővé az oltást: ezt az olasz kormány nemrég egyébként meg is lépte. Indoklásuk szerint a covid 50 fölött kezdi el szedni az áldozatait, az a rizikócsoport. Ők bevezetnék azt is, hogy szeptember 15-től mindenkinek rendelkeznie kell vagy oltási, vagy felgyógyulási igazolással, vagy ha egyik sincs az illetőnek, akkor csak simán egy papírral arról, hogy már konzultált a témában az orvosával.
A CDU saját törvényjavaslatában azt kezdeményezi, hogy az állam építsen fel egy egységes oltási adatbázist, hogy amennyiben szükség lenne rá, lehessen látni, ki van beoltva, és ki nincs: az oltatlanokat így célzottan meg lehetne keresni, hogy az orvos megbeszélhesse velük, akarják-e vagy nem.
A polgári-liberális FDP egy része Wolfgang Kubickivel az élen azt mondja, a vakcinák iránti bizalmat jobban növelné, ha azok nem lennének kötelezőek, nem beszélve a politikusok és az alkotmányosság iránti bizalomról: ezt az álláspontot CDU-s, CSU-s, zöld és linkés képviselők is támogatják, köztük a két legismertebb politikusuk, Sahra Wagenknecht és Gregor Gysi.
A kötelező oltást testületileg csak a szélsőjobboldali AfD utasítja el, ők saját törvényjavaslatot is benyújtottak arról, hogy az oltás nem lehet kötelező, ahol pedig már az (az egészségügyben és az idősgondozásban), ott töröljék el.
Az első javaslat a legnépszerűbb, azonban azt is a 736 képviselőből mindössze 236 támogatja csak (köztük Olaf Scholz szocdem kancellár, Karl Lauterbach egészségügyi minisztert, valamint a két korábbi zöld társelnök, a külügyminiszter Annalena Baerbock és a gazdasági tárca főnöke, Robert Habeck), azaz nemhogy a kormánytöbbség, de még vékony parlamenti többség sem áll mögötte.
A merkeli évek után az ellenzékiséggel újra ismerkedő CDU szerint a kötelező oltás ötletének ezzel annyi, mindössze a szociáldemokrata egészségügyi miniszter, Karl Lauterbach nyomatja azt, újra elővéve az oltatlankártyát, azaz szerinte ha nem lesz kötelező oltás, úgy kizárólag az oltatlanok szűk kisebbsége miatt kell majd esetleg újra lockdownokat bevezetni. A retorikája azért is furcsa, mert Lauterbach a beiktatása előtt még arról beszélt: semmit nem fog felróni az oltatlanoknak. A Spiegel mindenesetre a német média kedvenc miniszterének segítségére sietett: egy friss kutatásuk kimutatta, hogy a németek 60%-a támogatja a kötelező oltást.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.