Jó reggelt! Összeomlik-e ősszel Románia? Elmeorvosi eset-e a német egészségügyi miniszter? Hazaárulás-e a horvát tengerparton nyaralni? Meddig rohad még Temesvár? Kérdések, amelyeket nem fogunk megválaszolni: alkoss róluk véleményt te!
Chronik Mitteleuropa
A szerb kormánypárt nem érti azokat a szerbeket, akik Horvátországban nyaralnak, miközben a statisztikák szerint soha annyi szerb nem vakációzott még a horvát tengerparton, mint idén
Aki Horvátországban nyaral, ne is köszönjön nekem, nincs miről beszéljek vele – nyilatkozta a Szerb Haladó Párt egyik vezető funkcionáriusa, a pár hete még a Balkán nácitlanításáról tweetelő, majd ezért utólag elnézést kérő Vladimir Đukanović. A párt másik fontos politikusa, Miloš Vučević újvidéki polgármester csatlakozott hozzá, mondván nem tudja megérteni azon honfitársait, akik augusztus elején Isztriában, Dalmáciában, valamelyik horvát szigeten nyaralnak pont akkor, amikor Horvátország-szerte a szerbek elüldözésével járó 1995-ös Vihar/Oluja-hadművelet sikerét ünneplik. Szerinte egy dolgot lehet ilyenkor tenni ott szerbként: egész napra a víz alá merülni.
A kampány célja az volt, hogy a lehető legütősebb módon hazaárulónak tudják beállítani a szerb ellenzék legújabb csillagát, a hónap elején az Isztrián nyaraló Zdravko Ponošt. Az Aleksandar Vučić pártjától megszokott nacionalista nyilatkozatok hazafias lendületét azonban gyorsan megtörte egy videó, amely a szerb ellenzéki médiában kezdett el keringeni: ezen Ana Brnabić jelenlegi szerb miniszterelnök látható, amint még hosszú hajjal, fürdőruhában épp egy csónakot vezet a horvát tengerparton. Brnabić a médiának be is ismerte, valóban van egy megörökölt háza Krk szigetén, de 2016 óta, azaz amióta kormánytag lett, nem járt ott, és politikusként neki is az a véleménye, hogy szerbként bizony nem jó most a horvát Adrián nyaralni.
Több se kellett a szomszédnak, a horvát Večernji list napilap közzétette, hogy a Vihar/Oluja-hadművelet évfordulóján a hivatalos adatok szerint 13 500 szerb töltött el vendégéjszakát valamely horvátországi szállodában vagy apartmanban, és az idei szezonban meg is dől a rekord: 20%-kal több szerb turista jött eddig Horvátországba, mint az etéren legjobbnak számító évben, 2019-ben. Atrocitás nem érte őket, ha meg igen, az nem azért történt, mert szerbek lennének, mint egy horvát utazási iroda vezetője elmondta: sajnos a németek és olaszok kocsiját is feltörik olykor-olykor.
Gordan Duhaček, a zágrábi Index.hr portál újságírója a belgrádi ellenzéki Danas napilapnak nyilatkozva úgy értékelte a szerb-horvát kardcsörtetést, hogy náluk a szélsőjobbos retorikával kacérkodó balközép Zoran Milanović elnök, míg Szerbiában Aleksandar Vučić államfő tartja szándékosan a felszínen a témát: „A kilencvenes években, a háború kezdetén mindketten életerős, frontra való fiatalok voltak. Természetesen egyikük sem vett részt a háborúban, hanem kényelmesen, a harcterektől távol bekapcsolódtak az akkori politikai struktúrákba és építgették karrierjüket.” Szerinte noha mindkettőjüknek lehetősége lett volna harcolni, az akkori gyávaságukat ma háborús uszító, nacionalista megnyilvánulásokkal kárpótolják.
Teljes a káosz a német covidpolitikában
A német média elkezdte darabokra szedni az őszi járványügyi szabályok általa javasolt verzióját nemrég bemutató Karl Lauterbach egészségügyi minisztert. A szociáldemokrata politikus ugyanis azt tervezi, hogy aki októbertől húsvétig nem rendelkezik friss, azaz 3 hónapon belüli oltással, azt napi teszteléssel vagy permamens FFP2-maszkhordással lehetne szívatni. Ez azért izgamas, mert az oltások mikéntjéért felelős német hivatal, a Stiko a negyedik oltást 70 év alatt eleve nem is ajánlja, holott Lauterbach a tervei alapján nemcsak a negyediket, de az ötödiket is beadatná a németeknek, hiszen aki mondjuk szeptember végén oltat, hogy ne kelljen maszkoznia-tesztelnie, annak december végén lejár a három hónap, így annak érdekében, hogy a normalitás látszata fennmaradhasson, be kell adnia magának egy következő dózist, amivel kihúzza húsvétig. (Hogy ennek mi az oka, azt a keddi hírlevélben fejtegettük, a Nemtudjuk.hu pedig pont tegnap jött ki egy kimerítő anyaggal arról, hogy mire föl ajánlgatja a média a sokadik oltást, ha egyszer nincs még elegendő adat róla.)
Az egyik német köztévé, a ZDF előszedte a miniszter egy nyáreleji nyilatkozatát, miszerint azt tanácsolja a fiataloknak is, hogy aki zavartalanul akarja élvezni a nyaralását, az beszéljen a háziorvosával és oltassa be magát. A négy oltás után a covidot elkapó, állítása szerint ezek és a Pfizer-gyártotta Pavloxid szedése ellenére is komolyabb tünetekkel járó betegség mellett home office-ból dolgozó, onnan a műsorba bekapcsolt Lauterbach reakcióként erre kerek-perec tagadta, hogy ez azt jelentette volna, hogy ő mindenkinek a negyedik oltást ajánlgatja. A Twitteren aztán elhatárolódott attól is, hogy az emberek háromhavonta oltassák magukat, mint írta, ilyet sem egyik orvos nem vállalna be, sem olyan ember nem létezik, aki ezt akarná:
„Maga komolyan azt hiszi, hogy az emberek minden három hónapban beoltatják majd magukat csak azért, hogy maszk nélkül mehessenek étterembe?????? Ha ezt tényleg sokszor látnánk, megváltoztatnánk a szabályt, hogy ne legyenek kivételek. Általános maszkkötelezettség a beltereken vagy tesztelési kötelezettség lenne.”
Hogy akkor mégis miért olvasható ki ez a szándék a javaslatából, arra már nem reagált, azt viszont jelezte, hogy ha lesznek pontosabb adatok az oltóanyag hatékonyságának idejét illetően, a 3 hónapos időintervallum meghosszabbítható. Az, hogy milyen minőségű oltóanyag az, amely hatása 3 hónapig tart csak, és miért kellett ebből milliószámra rendelni, plusz most még boostereket is, nem is téma.
A miniszter azzal is érvel, hogy az ellenőrzéssel sem lesznek gondok, a német kormány covidügyi mobilos alkalmazásában ugyanis különböző színeket rendelnek majd a friss oltáshoz, a gyógyuláshoz, a teszthez, így QR-kódokat sem kell majd beolvasni: a Berliner Zeitungot mindez a Kínában használt health code-okra emlékeztette, ahol az egyes színekhez különböző, a kormány által napi szinten variálható jogok járnak.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.