Jó reggelt! Ma az egyik legkisebb, ezért itthon talán legkevésbé ismert európai országról lesz szó, Liechtensteinről: innen Techet Péter hozott egy nem akármilyen sztorit. Bukovics Martin pedig a szokásos közép-európai híradón (orbáni mintájú lengyel népszavazás! béna grazi rabló! visszatérő szlovák maffiaállam! botrányhős koszovói miniszterelnök! népirtás elől félrenéző EU!) kívül elmeséli, mi van most Montenegróban és miért megy ennyi olasz augusztusban Albániába. Jó olvasást!
Visszavonul Liechtenstein botrányérseke?
Wolfgang Haas egy igazi látványosság, amikor megjelenik aranyozott érseki kalapjában a vaduzi katedrálisban, korpulens testén pedig csillog-villog a barokkos palást. Igazán feltűnést akkor kelt, ha prédikál is: „Aki engem hallgat, az Krisztust hallgatja.“ Az aprócska liechtensteini hercegség érseke igencsak szereti magát, nem is tagad meg magától semmi jót. 150 ezer svájci frankért már a sírhelyét is megépíttette.
Hogy meddig hordhatja az érseki díszeit és meddig ülhet a két nyulat ábrázoló címere alatt a katedrálisban, nemsokára eldönti Ferenc pápa. Haas idén augusztusban töltötte be a hetvenötödik életévét, amikor be kell nyújtania a lemondását a Vatikánnál. A pápának nem kötelessége ezt elfogadnia, de a kőkonzervatív nézeteiről ismert Haas érseket nem valószínű, hogy Ferenc pápa nagyon marasztalná.
Haas érsek esetleges távozásával a vaduzi érsekség több, mint negyedszázados története érhet véget. Szó szerint: ugyanis
magát az érsekséget II. János Pál pápa 1997-ben direkt Haasnak hozta létre, akinek a svájci népharag elől kellett elmenekülnie Chur püspöki székéből szülőhazájába, Liechtensteinbe. De még az aprócska, mélyen vallásos hercegségben is elutasította a többség a nézeteit. Beiktatási miséjét mind a liechtensteini kormány, mind a parlament majdnem egésze bojkottálta, a templomi kórus se volt hajlandó fellépni.
Noha az akkori herceg, II. Hans Adam az új érsek mellé állt, az uralkodócsaláddal is megromlott később a viszony, Haas kinyilatkoztatásai ugyanis még nekik is túlzóak voltak, pedig a Liechtenstein-család nem éppen progresszív gondolkodásáról ismert.
Wolfgang Haas 1948-ban született Vaduzban, szülei nem voltak házasok. Már kisiskolásként nagymamája által varrott „papi“ palástokban „misézett“, osztálytársai már ekkor – liechtensteini dialektusban – „Bischöflinek“, azaz püspöknek hívták. 1988-ban került a svájci Churba, ahol 1990-ben püspökké avatták. Püspöki beiktatására a 19. század óta nem látott „kultúrharc“ robbant ki: többezer svájci katolikus az alpesi ország számos részéből utazott Churba, hogy tüntessen Haas ellen. Miután a zürichi katolikusok még az egyházszakadás lehetőségét is meglebegtették – márpedig Svájcban a 19. század második felében szakadtak már le katolikusok és hozták létre a mai napig létező, katolikus, de Róma-ellenes „Keresztény-Katolikus Egyházat“ –, Haas körül kezdett elfogyni a levegő.
II. János Pál pápa, aki Haas szélsőjobboldali és konzervatív nézeteit sokban osztotta, menekülőutat talált ki: a kis liechtensteni hercegségben, amely addig egyházjogilag Chur alá tartozott, önálló érsekséget hozott létre, és Haast nevezte ki annak élére. Erre már csak azért is szükség volt, mert Svájcban ekkoriban még érvényben volt a püspökségalapítási tilalom: Svájc engedélye nélkül nem hozhatott létre a Vatikán új püspökséget, márpedig a protestáns többségű Svájc minden ilyen kezdeményezést hevesen elutasított. (A tilalmat 2001-ben vették ki népszavazással az alkotmányból.)
Haas a vaduzi érsekségből az elmúlt bő negyedszázadban a katolikus egyházon belüli fundamentalista menedékhelyet csinált, ahol olyanokat is pappá szentelt, akiket másutt a saját egyházmegyéjük eltanácsolt a hivatástól pszichológiai vagy mentális okokból. Az még kisebb gond, hogy az általa pappá szenteltek mind az egyház legszélén álltak. De sokaknak egyéb ügyei is akadtak:
egyik papja például Hitler Mein Kampfját olvasgatta szívesen, amikor éppen nem a számítógépén tárolt pedofil pornográf képeket nézegette.
A vaduzi bíróság azonban felmentette az illetőt, mondván: pedofil képek birtoklása még nem jelentené azt, hogy az illető tudatosan jutott azok birtokába. Amikor aztán egy nyolcéves kislány molesztálásáért indult ellene per, szintén sajátos érveléssel lett lezárva az ügy: a kislányt a pap „csak“ a mellénél fogdosta, és „a mellek amúgy sem voltak még kifejlődve“. A Haas által felszentelt papok egy nagy része azonban eleve nem is Liechtensteinben él, hanem a világ számos pontján. Haas ugyanis kész volt bárkit pappá szentelni, éljen bárhol a világban, aki elég konzervatív volt, és a helyi egyházmegyéje elutasította a papságát.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.