Vitasorozatot indĂtottunk arrĂłl, hogy elfĂ©r-e egymĂĄs mellett a szabadsĂĄg, a demokrĂĄcia Ă©s a klĂmavĂ©delem. Mint a vitaindĂtĂłban fogalmaztunk: mi van akkor, ha a többsĂ©g tisztĂĄban van azzal, hogy a klĂmavĂĄltozĂĄs fontos globĂĄlis problĂ©ma, de nem megelĆzni akarja, hanem alkalmazkodni hozzĂĄ â mĂ©g Ășgy is, ha tudja, hogy kevĂ©sbĂ© szerencsĂ©s helyen Ă©lĆknek ez az Ă©letĂ©be, az Ă©letmĂłdjĂĄba, a lakhelyĂ©be kerĂŒlhet?
A szabadsĂĄgunk korlĂĄtozĂĄsa zajlik a többsĂ©g akaratĂĄval szemben, amely ellen akĂĄr mĂ©g lĂĄzadni is lehet? Meddig lehet indok a âtudomĂĄnyâ vagy a morĂĄl a többsĂ©ggel szemben? Lehet-e Ă©s kell-e a többsĂ©get Ă©letmĂłdja megvĂĄltoztatĂĄsĂĄra kĂ©nyszerĂteni?
EzĂșttal Isztin PĂ©ter közgazdĂĄsz szĂłl hozzĂĄ a vitĂĄhoz.
Egyre többen gondolkodnak Ășgy fĆleg a zöld baloldalon, hogy a globĂĄlis klĂmavĂĄltozĂĄs negatĂv (esetlegesen: katasztrofĂĄlis) következmĂ©nyeinek kivĂ©dĂ©se Ă©rdekĂ©ben meg kell kĂ©rdĆjeleznĂŒnk a fennĂĄllĂł tĂĄrsadalmi rend alapvetĂ©seit. Jelen esszĂ©ben amellett fogok Ă©rvelni, hogy ez nincs Ăgy, mĂ©g akkor sem, ha a pesszimistĂĄknak van igazuk a klĂmavĂĄltozĂĄs vĂĄrhatĂł költsĂ©geivel kapcsolatban.
A klĂmaproblĂ©mĂĄra a közgazdĂĄszok standard javaslata egy bevĂ©telsemleges szĂ©nadĂł kivetĂ©se, kombinĂĄlva a megĂșjulĂł energiaforrĂĄsokra vonatkozĂł alapkutatĂĄsok finanszĂrozĂĄsĂĄval. Röviden: a szĂ©nadĂł-koncepciĂł lĂ©nyege, hogy kifizettetjĂŒk az emberekkel Ă©s a vĂĄllalatokkal a szĂ©ndioxid-kibocsĂĄtĂĄs nettĂł externĂĄlis költsĂ©gĂ©t (vagyis azt a költsĂ©get, amelyet nem magunk viselĂŒnk, amikor CO2-t bocsĂĄtunk ki), amelynek rĂ©vĂ©n a gazdasĂĄgi szereplĆk mĂĄr figyelembe vennĂ©k ezen költsĂ©geket termelĂ©si Ă©s fogyasztĂĄsi döntĂ©seik sorĂĄn. Az adĂłbevĂ©telt â hogy a szĂ©nadĂł ne okozzon jelentĆs gazdasĂĄgi visszaesĂ©st â vissza lehetne osztani pro rata, vagy arra lehetne felhasznĂĄlni, hogy mĂĄs, kĂĄrosabb adĂłnemeket (kĂŒlönösen a munkĂĄt Ă©s megtakarĂtĂĄst terhelĆ adĂłkat) csökkentsĂŒk.
A szĂ©nadĂł nagy elĆnye mĂĄs megoldĂĄsokkal szemben, hogy amellett, hogy ösztönöz a CO2-kibocsĂĄtĂĄs csökkentĂ©sĂ©re, ârĂĄnkâ bĂzza (hĂĄztartĂĄsokra Ă©s vĂĄllalatokra), hogy hogyan csökkentjĂŒk azt, ezzel elĂ©rve, hogy a kibocsĂĄtĂĄs visszafogĂĄsa a lehetĆ leghatĂ©konyabb mĂłdon törtĂ©njen. AzĂ©rt szoktuk ezt a leghatĂ©konyabbnak tartani, mert azt gondoljuk, hogy mindenki maga kĂ©pes legjobban eldönteni, hogyan tud alkalmazkodni a vĂĄltozĂł ĂĄrakhoz Ă©s egyĂ©b költsĂ©gekhez; ezt nem cĂ©lszerƱ kĂŒlönfĂ©le bĂŒrokratĂĄkra bĂzni. A szĂ©nadĂł tehĂĄt ideĂĄlis esetben Ășgy mƱködik, mint egy piaci ĂĄr. EbbĆl az is sejthetĆ, hogy nem igĂ©nyli a gazdasĂĄgi Ă©s tĂĄrsadalmi rendszer ĂșjragondolĂĄsĂĄt; ehelyett elĂ©g simĂĄn beleilleszkedne a versenyelvƱ kapitalista gazdasĂĄgba.
A radikĂĄlis zöldek a közgazdĂĄszok ĂĄltal ajĂĄnlott megoldĂĄsokat többnyire mĂłdfelett elĂ©gtelennek tartjĂĄk. Azt gondoljĂĄk ugyanis, hogy olyan mĂ©rtĂ©kƱ âklĂmakatasztrĂłfaâ fenyeget minket, hogy csakis a legradikĂĄlisabb megoldĂĄsok fogadhatĂłk el. Ehhez kĂ©pest ugyanakkor ugyanezen zöldek sokszor mereven ellenzik az olyan megoldĂĄsokat, mint a (rĂ©szben) nukleĂĄris energiĂĄra valĂł ĂĄtĂĄllĂĄst, vagy a szĂ©n-dioxid megkötĂ©sĂ©t lehetĆvĂ© tevĆ technolĂłgiĂĄkba valĂł beruhĂĄzĂĄst, vagy, horribile dictu, a âgeomĂ©rnöksĂ©gâ kategĂłriĂĄba tartozĂł lĂ©pĂ©seket, mint pĂ©ldĂĄul kellĆ mennyisĂ©gƱ kĂ©n-dioxid sztratoszfĂ©rĂĄba juttatĂĄsa, amely bĂĄr rövidtĂĄvĂș megoldĂĄs (a hƱtĆhatĂĄs Ă©veken belĂŒl elmĂșlik), a baj nagysĂĄgĂĄtĂłl fĂŒggĆen variĂĄlhatĂł Ă©s ismĂ©telhetĆ.
UtĂłbbi kĂ©t eszköz kĂŒlönösen hasznos lehet abban az esetben, ha a klĂmavĂĄltozĂĄssal kapcsolatos pesszimistĂĄbb fogatĂłkönyvek valĂłsulnak meg. Ilyen esetekben ugyanis gyorsan kell cselekedni, Ă©s jĂłl jön egy vagy több olyan technolĂłgia, amellyel gyorsan kĂ©pesek vagyunk a kĂĄrok megelĆzĂ©sĂ©re. A szĂ©n-dioxid megkötĂ©sĂ©nek egyĂ©bkĂ©nt âtermĂ©szetesâ mĂłdja is akad, mint pĂ©ldĂĄul az Amazonas esĆerdĆ fokozottabb vĂ©delme, amelyĂ©rt cserĂ©be Ă©rdemes lehet fizetni BrazĂliĂĄnak.
VegyĂŒk Ă©szre, hogy a nukleĂĄris Ă©s egyĂ©b alacsony CO2-kibocsĂĄtĂĄst lehetĆvĂ© technolĂłgiĂĄkra törtĂ©nĆ ĂĄtĂĄllĂĄs, a karbonmegkötĂ©s vagy a geomĂ©rnöksĂ©g egyarĂĄnt nem implikĂĄlja azt, hogy Ășjra kellene Ă©rtĂ©kelnĂŒnk az egĂ©sz Ă©letĂŒnket, meg kell döntenĂŒnk a kapitalizmust, le kellene szĂĄmolnunk a gazdasĂĄgi növekedĂ©ssel, sĆt, azt sem feltĂ©tlenĂŒl, hogy csökkentenĂŒnk kellene a fogyasztĂĄsunkat.
Ugyanitt, nem lĂ©tezik olyan közgazdasĂĄgi törvĂ©nyszerƱsĂ©g, amely alapjĂĄn azt lehetne mondani, hogy a gazdasĂĄgi Ă©s egyĂ©b növekedĂ©snek termĂ©szetes korlĂĄtai vannak. A gazdasĂĄgi növekedĂ©s forrĂĄsa ugyanis maga az ember Ă©s az emberekbĆl Ă©s interakciĂłikbĂłl szĂĄrmazĂł Ășj ötletek, innovĂĄciĂłk; a növekedĂ©s nem jelent mĂĄst, mint a meglĂ©vĆ erĆforrĂĄsainkbĂłl többet kihozni. Ez a kapitalista növekedĂ©s pedig az elmĂșlt bĆ 50 Ă©vben drĂĄmaian lecsökkentette a vilĂĄgon mĂ©lyszegĂ©nysĂ©gben Ă©lĆk szĂĄmĂĄt. A gazdagabb orszĂĄgok pedig szinte minden kihĂvĂĄst, Ăgy a klĂmavĂĄltozĂĄs kihĂvĂĄsait is, könnyebben veszik, mint a szegĂ©ny orszĂĄgok.
Ehhez kapcsolĂłdĂłan ugyancsak nem igaz, hogy az Ășn. tĂșlfogyasztĂĄs lenne a fĆ problĂ©mĂĄnk. A problĂ©mĂĄnk ugyanis nem a termelĂ©sre vagy a fogyasztĂĄsra önmagĂĄban vezethetĆ vissza, hanem arra, hogy ezek jelenleg erĆsen karbonintenzĂvek. Az elmĂșlt idĆszakban ugyanakkor a fejlett orszĂĄgokban a termelĂ©si Ă©s fogyasztĂĄsi döntĂ©seinkkel jĂĄrĂł karbonkibocsĂĄtĂĄs mĂ©rtĂ©ke csökkenĆ tendenciĂĄt mutat, Ă©ppen a rĂ©szleges technolĂłgiai ĂĄttĂ©rĂ©s nyomĂĄn.
Vagyis a kapitalista piacgazdasĂĄg ĂĄltal generĂĄlt gazdasĂĄgi növekedĂ©s Ă©ppen elĆsegĂtheti a szĂŒksĂ©ges technolĂłgiai ĂĄtĂĄllĂĄst. RĂĄadĂĄsul a piaci kapitalizmus, a vele jĂĄrĂł ĂĄrmechanizmus Ă©s magĂĄntulajdoni berendezkedĂ©s rĂ©vĂ©n, elĆsegĂti a klĂmavĂĄltozĂĄs következmĂ©nyeihez törtĂ©nĆ adaptĂĄciĂłt. Egy pĂ©lda erre a vĂzkĂ©szleteink tĂșlhasznĂĄlĂĄsa. Nem azĂ©rt van nagyon sok terĂŒleten, mĂ©g egyes fejlett orszĂĄgokban is, vĂzhiĂĄny, mert nincs a vilĂĄgon elĂ©g vĂz, hanem mert a vĂz Ășn. szƱkössĂ©gĂ©rtĂ©kĂ©t nem tĂŒkrözi az ĂĄr, amit a vĂzĂ©rt, kĂŒlönösen a mezĆgazdasĂĄgi termelĆk, fizetnek.
Ha a kormĂĄnyok leĂĄllnĂĄnak a vĂzĂĄr mestersĂ©gesen alacsonyan tartĂĄsĂĄval, mĂĄr sokat tennĂ©nk a sikeres adaptĂĄciĂł Ă©rdekĂ©ben. A vĂzhasznĂĄlati dĂjakat Ă©rdemes lenne a hasznĂĄlat volumenĂ©tĆl is fĂŒggĆvĂ© tenni, Ăgy a nagyfogyasztĂłk fizetnĂ©nek leginkĂĄbb többet a vĂzĂ©rt. (Az alacsonyabb jövedelmƱ fogyasztĂłkat ezenkĂvĂŒl kompenzĂĄlhatnĂĄk a kormĂĄnyok kĂ©szpĂ©nztranszferekkel, ami sokkal hatĂ©konyabb, mint a kedvezmĂ©nyes vĂzhasznĂĄlat biztosĂtĂĄsa, hiszen a kĂ©szpĂ©nzt arra költik, amire akarjĂĄk, Ă©s nem jĂĄr pazarlĂĄssal.) Nem lĂĄtom tehĂĄt, hogy milyen alapja lenne a jelenlegi gazdasĂĄgi rendszer radikĂĄlis ĂĄtalakĂtĂĄsĂĄt megcĂ©lozni a klĂmavĂĄltozĂĄs miatt.
GyanĂtom, sokak szĂĄmĂĄra a klĂmavĂĄltozĂĄs valĂłjĂĄban egy ĂŒrĂŒgy ahhoz, hogy radikĂĄlis gazdasĂĄgi, politikai Ă©s szociĂĄlis programjukat megvalĂłsĂthassĂĄk.
JĂłval kevesebben, de vannak olyanok is, akik nemcsak a kapitalizmust, hanem a demokratikus politikai berendezkedĂ©st is felĂĄldoznĂĄk a âklĂmavallĂĄsâ oltĂĄrĂĄn. ElĆször is Ă©rdemes leszögezni, hogy tartĂłs demokrĂĄciĂĄt kapitalizmus nĂ©lkĂŒl elĂ©g nehĂ©z fenntartani (az eddig megvalĂłsult szocialista rezsimek egytĆl egyig csak szĂłban voltak a demokrĂĄcia hĂvei) Ă©s Ăgy a kĂ©t kĂ©rdĂ©s összekapcsolĂłdik.
Ugyanakkor Ă©rdemes kĂŒlön is szĂłt ejteni arrĂłl, igaz lehet-e az, hogy autoriter rendszerek könnyebben birkĂłznĂĄnak meg a klĂmavĂĄltozĂĄs jelentette kihĂvĂĄsokkal. Ebben van annyi igazsĂĄg, hogy egyes szĂŒksĂ©ges, de sokak szĂĄmĂĄra fĂĄjdalmas intĂ©zkedĂ©seket könnyebben Ă©s gyorsabban be tudnak vezetni autoriter rezsimek. LĂĄttuk többek között a francia âsĂĄrgamellĂ©nyesekâ mozgalma kapcsĂĄn, hogy egy demokratikus kormĂĄnynak mennyire nehĂ©z lehet egy alapvetĆen klĂmavĂ©delemmel indokolt döntĂ©st keresztĂŒlvinni. Ugyanakkor az autokrĂĄciĂĄk nem csak a jĂł, de a rossz, sĆt katasztrofĂĄlis intĂ©zkedĂ©seket is könnyebben le tudjĂĄk nyomni a lakossĂĄg torkĂĄn.
Ăs mivel az autoriter rendszerek többnyire korlĂĄtozzĂĄk a szĂłlĂĄs Ă©s a sajtĂł szabadsĂĄgĂĄt, a rossz döntĂ©seik következmĂ©nyeirĆl gyakran csak meglehetĆsen kĂ©sleltetve Ă©rtesĂŒl a nĂ©pessĂ©g egy jelentĆs rĂ©sze. Nagyon sok pĂ©ldĂĄt lehetne ilyen esetekre mondani, Mao tömeges Ă©hĂnsĂ©get okozĂł ânagy ugrĂĄsĂĄtĂłlâ a csernobili katasztrĂłfĂĄig.
A demokrĂĄcia Ă©s a vele többnyire egyĂŒtt jĂĄrĂł polgĂĄri szabadsĂĄgjogok meglĂ©te mĂ©rsĂ©kli a kimeneteket, ami nem mindig jĂł, de gyakran viszont jĂłl jön. Mindezt azt gondolom, alĂĄtĂĄmasztjĂĄk a koronavĂrus-pandĂ©mia alatt tapasztaltak.
A jĂĄrvĂĄny korai szakaszĂĄban sokan elismerĆen szĂłltak KĂna jĂĄrvĂĄnykezelĂ©si stratĂ©giĂĄjĂĄrĂłl, azonban hosszabb tĂĄvon az olyan környezĆ orszĂĄgok, mint DĂ©l-Korea Ă©s Tajvan, jobban teljesĂtettek, talĂĄn (bĂĄr nem biztos, hogy) Ă©ppen azĂ©rt, mert szabad sajtĂłval rendelkezĆ demokrĂĄciĂĄk. A KĂnai Kommunista PĂĄrt jĂĄrvĂĄnykezelĂ©sĂ©ben pedig Ă©pp az autoriter berendezkedĂ©sekre jellemzĆ titkolĂłzĂĄs Ă©s egy idĆ utĂĄn a pĂĄrt szĂĄmĂĄra is nehezedĆ informĂĄciĂłszerzĂ©s volt az egyik gyenge pont. HasonlĂłt lehetne mondani OroszorszĂĄgrĂłl, ahol bĂĄr sikeresen kifejlesztettek egy vakcinĂĄt, a halĂĄlozĂĄsi adataik nem voltak tĂșl jĂłk.
Ha mĂĄr a koronavĂrus-pandĂ©mia szĂłba kerĂŒlt, semmi sem kezdte ki sokak szĂĄmĂĄra annyira a technokrĂĄcia relatĂv âtekintĂ©lyĂ©tâ (pĂ©ldĂĄul a piaci Ă©s a demokratikus döntĂ©shozatallal szemben), mint ez. Sokan pĂ©ldĂĄul az elejĂ©tĆl azt gondoltuk, nĂ©hĂĄnyan mondtuk is, hogy az iskolĂĄk bezĂĄrĂĄsa Ă©s az online oktatĂĄs jelentĆs tanulĂĄskiesĂ©st fog okozni az Ă©rintett gyerekeknek, ami a jövĆben kisebb felnĆttkori keresetekben Ă©s talĂĄn rosszabb mentĂĄlis egĂ©szsĂ©gben is le fog csapĂłdni. Az eddig felgyĂŒlemlett adatok sajnos alĂĄtĂĄmasztjĂĄk ezt a hipotĂ©zist.
MiĂ©rt tartottam fontosnak ezt kiemelni? AzĂ©rt, mert csakĂșgy, mint egy pandĂ©mia kapcsĂĄn, a klĂmavĂĄltozĂĄs esetĂ©ben sem lehet a szakĂ©rtĆkrĆl beszĂ©lni. Mint ahogy egy jĂĄrvĂĄnykezelĂ©st sem lehet csak virolĂłgusokra bĂzni, Ășgy a klĂmakĂ©rdĂ©sben sem Ă©rdemes kizĂĄrĂłlag a klĂmĂĄt kutatĂł tudĂłsok vĂ©lemĂ©nyĂ©re hallgatni.
A klimatolĂłgusok munkĂĄja termĂ©szetesen alapvetĆ fontossĂĄgĂș, hiszen tĆlĂŒk szĂĄrmaznak a klĂmavĂĄltozĂĄs alakulĂĄsĂĄval kapcsolatos becslĂ©sek; azonban az, hogy a klĂmavĂĄltozĂĄs mekkora költsĂ©gekkel jĂĄr, Ă©s mi a legkevĂ©sbĂ© költsĂ©ges mĂłdja a kĂĄrok megelĆzĂ©sĂ©nek Ă©s csökkentĂ©sĂ©nek, mĂĄr nem klĂmatudomĂĄnyi kĂ©rdĂ©s, hanem pĂ©ldĂĄul közgazdasĂĄgi. UgyanĂșgy, mint ahogy az iskolĂĄk bezĂĄrĂĄsa sem csak virolĂłgiai, hanem közgazdasĂĄgi, pszicholĂłgiai etc. kĂ©rdĂ©s volt. InnentĆl kezdve pedig szoros Ă©rtelemben vett technokrĂĄcia helyett Ă©rdemesebb egyszerƱen a kĂŒlönfĂ©le tudĂłsok Ă©s szakĂ©rtĆktĆl szĂĄrmazĂł inputok begyƱjtĂ©sĂ©re Ă©s figyelembevĂ©telĂ©re tĂĄmaszkodni.
Lassan kifutok a terjedelmi korlĂĄtbĂłl, Ășgyhogy itt az ideje egy összegzĂ©snek: a versenyzĆ kapitalista piacgazdasĂĄg ugyan nem fogja âmagĂĄtĂłlâ megoldani a klĂmavĂĄltozĂĄs körĂŒli problĂ©mĂĄkat; ehhez szĂŒksĂ©g lehet olyan eszközökre, mint a szĂ©nadĂł, a megĂșjulĂł energiaforrĂĄsok kutatĂĄsĂĄnak tĂĄmogatĂĄsa vagy a szĂ©ndioxid-megkötĂ©s kutatĂĄsĂĄnak ĂĄllami tĂĄmogatĂĄsa; ugyanakkor nem nehezĂti, hanem Ă©ppensĂ©ggel megkönnyĂti a klĂmavĂĄltozĂĄs következmĂ©nyeinek kezelĂ©sĂ©t, azĂĄltal, hogy a piaci verseny elĆsegĂti az egyre olcsĂłbbĂĄ vĂĄlĂł alternatĂv technolĂłgiĂĄk elterjedĂ©sĂ©t, a gazdasĂĄgi növekedĂ©s ĂĄltal, valamint azĂĄltal, hogy a piaci ĂĄrrendszer ösztönzĆket biztosĂt a tĂĄrsadalom szereplĆinek a hatĂ©kony adaptĂĄciĂłra.
VĂ©gezetĂŒl megemlĂtenĂ©m az oktatĂĄs szerepĂ©t; amellett, hogy a magasszintƱ oktatĂĄs hasznos munkapiaci skilleket ad, a magasabban iskolĂĄzottak jobban tudnak törĆdni az egĂ©szsĂ©gĂŒkkel, valamint jobban tudnak alkalmazkodni a vĂĄltozĂł körĂŒlmĂ©nyekhez, Ăgy a klĂmavĂĄltozĂĄs következmĂ©nyeihez is; ezt a terĂŒletet sem Ă©rdemes tehĂĄt elhanyagolni sem egyĂ©ni, sem tĂĄrsadalmi szinten. Ăs bĂĄr szĂŒksĂ©g van mindezek sorĂĄn hallgatni kĂŒlönfĂ©le tudĂłsokra Ă©s mĂĄs szakĂ©rtĆkre, a piaci kapitalizmusnak, de a liberĂĄlis demokrĂĄciĂĄnak is tovĂĄbbra is vannak olyan elĆnyei, Ă©s a technokrĂĄciĂĄknak, valamint egyelĆre kĂ©pzeletbeli ökodiktatĂșrĂĄknak olyan vĂĄrhatĂł hĂĄtrĂĄnyai, amelyek miatt Ăłva intenĂ©k a gazdasĂĄgi Ă©s a politikai berendezkedĂ©s radikĂĄlis megvĂĄltoztatĂĄsĂĄtĂłl is.
(Isztin Péter)
Ha te is ĂrnĂĄl egy cikket a fenti vitaindĂtĂłra, vagy valakinek a megjelent vĂ©lemĂ©nyĂ©vel vitatkoznĂĄl, vĂĄrjuk a cikkedet a gemisthu kukac protonmail pont com cĂmre. Ha tetszett a cikk, vagy maga a vita Ă©s annak tĂ©nye, oszd meg a közössĂ©gi mĂ©diĂĄban ismerĆseiddel:
A vitĂĄban eddig megjelent cikkek
LĂĄnyi AndrĂĄs: A diktatĂșra bĂĄrmi lesz, csak nem zöld
Seres LĂĄszlĂł: A nagy klĂmahazugsĂĄg
JĂĄvor Benedek: Ne ĂŒljĂŒnk fel a szabadsĂĄgot a klĂmacselekvĂ©ssel szembeĂĄllĂtĂł provokĂĄciĂłknak!
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIĆ T to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.