Jó reggelt! Két fő témánk van mára: a lengyel-magyar viszony és a horvát elnökválasztási kampány fináléja. Előbbi rengeteg poént tartogat, utóbbi pedig arra világít rá, hogy még harminc évvel a háború után sem gyógyultak be a sebek. Szó lesz még a cseh sörök oroszországi sikeréről, alulfizetett keletnémetekről, Donald Trump NATO-t érintő követeléséről, a legújabb bukaresti kavarásokról, a napok óta didergő transznisztriaiakat geopolitikai lehetőségként látó nyugatról és Oroszországról, a közelgő burgenlandi választásról, horvát ortodox egyházról, vagyis a környék híreiről.
Ezt a poént biztos nem láttad jönni: a magyar kormány mint a jogállamiság bajnoka
Mélyponton a lengyel-magyar barátság, már ha egyáltalán még van ilyen nagypolitikai szinten. Az ukrajnai invázió kezdete óta a Fidesszel egyébként szövetséges PiS is kezdett már ferdén nézni a magyar kormányra az ukránok felé nem, az oroszokkal viszont túl barátságos álláspontja miatt, aztán miután 2023 őszén Jarosław Kaczyński pártja elbukta a választást, és Donald Tusk vezetésével alakult kormány, tovább romlottak a dolgok. Tuskék ugyanis azt ígérték, hogy helyrerakják a PiS-kormányok által megtépázott jogállamiságot – ezt egyelőre nem igazán sikerült nekik, de puszta ígéretekkel a befagyasztott EU-s pénzeket visszaszerezni igen, ami miatt Magyar Péter rögtön ki is kiáltotta Tuskot példaképnek. Nem csoda, hogy a Fidesz meg a varsói „jogállamisági rendrakást” nézi ferde szemmel.
Sőt, újabban már nem csak nézi, hanem közbe is avatkozik.
Karácsony előtti meglepetésként menedékjogot kapott Marcin Romanowski, a korábbi PiS-es lengyel kormány igazságügyi miniszterhelyettese, akit odahaza közpénzekkel való visszaélésekkel vádolnak. Orbán Viktor ezt megfejelte tavaly év végén azzal, hogy bedobta: más PiS-es politikusok is követhetik Romanowskit. Gulyás Gergely pedig a Mandinernek adott interjújában elismerte: nem tudják eldönteni, hogy a Romanowski ellen felhozott vádak megalapozottak-e, de szerinte a lengyel „jogállamisági válsághelyzet” miatt Lengyelországban nem várható el az ügy pártatlan, politikamentes elbírálása. Párhuzamként Nikola Gruevszki korábbi jobboldali-nacionalista macedón miniszterelnök esetét hozta fel, aki még 2018-ban kapott itthon menedékjogot, miután hivatali visszaélés miatt hazájában két év börtönre ítélték.
Azonban Gruevszki és Romanowski ügye között van egy fontos különbség.
Menedékjog egy másik EU-s ország polgárának?
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.