Jó reggelt! Csehország, Németország, Svájc, Románia, Szerbia, Izrael: ez lesz ma.
Miért csinált többezres fesztivált az esküvőjéből a román szélsőjobb arca?
Miért épp Baselben lett megtartva 125 évvel ezelőtt az első cionista világkongresszus, és milyen ma a zsidókhoz való viszony Svájcban?
Tovább gyűrűzik a német közmédia botránya, de ezúttal már tartalmi problémák miatt: cenzúra, elhallgatás, belső vizsgálat, tagadás, félelem!
Chronik Mitteleuropa
Prágában párszázan voltak csak kíváncsiak a cseh miniszterelnökre, de ez láthatóan sem őt, sem senki mást nem zavart
Ez nagyon nem a Fidesz, gondoltam először. Noha a cseh kormánykoalíció legfőbb erejét adó Spolu-koalíció legerősebb pártja azon szoftan euroszkeptikus, konzervatív ODS, amelynek brüsszeli prominense korábban rendszeresen meginvitálta Orbánékat az ECR-pártcsaládba és európai parlamenti frakcióba, a magyar és a cseh kormánypárt között több hasonlóság nem nagyon látszik, Petr Fiala miniszterelnök és ODS-elnök kifejezetten Oroszország-ellenes hangnemet üt meg, és a V4 iránt sem viseltetik akkora lelkesedéssel, mint az elődjei, koalíciós partnereiről nem is beszélve. És hát teljesen más a két párt közönsége is. Szeptember 23-24-én önkormányzati és szenátusi választást tartanak Csehország-szerte, az ODS mellett a konzervatív-liberális TOP09 pártot és a főleg morva vidékeken erős KDU-ČSL-T tömörítő Spolu hétfő délután kampányindítót tartott a belvárosi Kampa-parkban: ezt néztem meg.
Ez egy csodálatos ország, a miniszterelnök beszédére alig párszázan kíváncsiak csak, nyugtáztam, miután észrevettem, hogy percekig nem figyelek, erre egy ideje a szakállas-szemüveges-öltönyös professzor beszél. Semmiféle diadalmas bevonulózene, semmi hisztérikus „Petr, Petr” üvöltözés, zéró ováció, csak egy ember a színpadon, akire a közönség fele igazából oda sem figyel, holott olyasmiket mond, hogy Csehországban mára demokratákra, populistákra és szélsőségesekre szűkült le a politikai választék, hogy az ellenzékre nem lehet számítani, hogy a Kreml urától való energiafüggőségtől mielőbb meg kell szabadulni, és hogy az önkormányzati választás tétje az, hogy olyan politikusok vezetik-e a városokat és falvakat, akik a kormánnyal együttműködésben el tudják majd magyarázni a lakosságnak, hogy nehéz időkben összefogás kell – utóbbi egyébként a Spolu választási szlogenje is.
A közönség nagyjából fele a Spolu prágai jelöltjeiből és családtagjaiból áll. Ezt két dologból tudni. Az egyik, hogy ők vettek fel az utónyári melegben is öltönyt-nyakkendőt, a másik, hogy folyamatosan cserélődik, kikkel beszélgetnek, tízméterenként megállnak egy kézfogásra, vállveregetésre. Miközben egy Orbán-beszéd alatt az ájult figyelem az elvárt magatartás, itt láthatóan az az alapállás, hogy a miniszterelnök beszéde alatt is mehet a susmus – a kormánypalotában a nap folyamán Olaf Scholz német kancellárt fogadó Petr Fiala az állandóságot és az elvhűséget jelképezi, senki sem várja azt, hogy augusztus 29-én, a Moldva melletti parkban jelentsen be valami váratlant és szokatlant. Nagy tapsok sincsenek, semmi színpadias gesztus: itt alapvetően emberek összejöttek inni egy sört a parkban, hogy seregszemlét tartsanak leginkább egymás számára. Aki pedig csak kijött, mert látta az eseményt a Facebookon, kapott ingyen popcornt, kitűzőt, lufit, a gyerekének pedig volt ugrálóvár, arcfestés, tetoválás, rögtönzött játszótér. Boldog békeidők.
A sokszereplős prágai politikában talán most összejöhet a Spolunak, hogy ők adják a polgármestert. Jelöltjük, a cseh fővárost 2010-2013 között már irányító 78 éves nőgyógyász, Bohuslav Svoboda arról beszélt, Prága most, a kalózpárti polgármester alatt nagyjából lehetőségei 30%-át képes nyújtani, és az ő szakmájában az ilyen beteget meg szokták operálni. A jókedélyű, napszemüveges-csokornyakkendős politikus a közvélemény-kutatásokban vezet ugyan, de ha valaki, pont ő tudhatja, hogy ez nem jelent semmit: 2018-ban is ő kapta a legtöbb voksot, mégis összeállt ellene egy koalíció a második helyre befutott kalózpárti Zdeněk Hřib vezetésével. Svoboda most jobban áll, és mivel a mérsékeltebb pártok és a helyi szinten erős civil listák számára vállalhatlan Andrej Babiš oligarcha-exminiszterelnök pártja is fajsúlyos jelöltet indított, könnyen lehet, hogy a Spolu nyeregben lesz a fővárosban is, csemegézve a mostani városházi koalíció pártjai közül – ha ez összejön nekik, plusz megőrzik a többséget a szenátusban is, Fiala miniszterelnököt mennybe menesztik.
A román szélsőjobb vezetője elvette a román népet
Kétségkívül az év politikai showműsora, amikor egy pártelnök úgy veszi el a feleségét, hogy az esküvőre nemcsak a komplett médiát, de a lakosság egészét is meghívja, majd eköré szervez egy komplett fesztivált, sztárokkal, kultúrprogrammal, étellel-itallal, népiesen elegáns dress code-dal, a politikusi honlapját átalakítja egy nagy esküvői programfüzetté, kap az ortodox egyháztól különengedélyt külső helyszíni szertartásra, és már egy hónappal a rendezvény előtt arról csöpögtet információkat a médiának, hogy melyik nacionalista oligarcha hány tonna sajtot ajánlott fel, hogy jusson a puliszkára mindenkinek. George Simion, a román szélsőjobboldali AUR elnöke bizony megadta a módját egy olténiai faluban, egy árnyék nélküli placcon az augusztusi hőségben: jókedvét az sem rontotta el, amikor valaki azt állította, bombát helyezett el az esküvő helyszínén, mert szerinte azt az oroszok pénzelték.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.