A történelem a szemünk előtt zajlik: ritka, hogy egy büntetőügyben elítélt így megverjen egy korábbi főügyészt. Győzött Donald Trump, az intézmények ellen forduló nép és vele a demokrácia az Egyesült Államokban (a Gemišt olvasói 64%-ban Kamala Harrisre szavaztak volna, hát, ez van). Van, aki azt jósolja, hogy ezzel beköszönt végre a béke időszaka a térségben, más viszont megerősödő orosz birodalmi restaurációs törekvésektől tart, egy olyan étlappal, amin Magyarország is rajta van. Aggódni vagy örülni lesz még időnk bőven, a mai hírlevélben teszünk is egy kísérletet arra, hogy geopolitikai kontextusban megnézzük a Trump-győzelmet.
A hazai kontextus viszont egyedülálló: Magyarország most a nemzetközi hírekben lesz elsősorban benne, mivel Budapestre érkeznek az EU és annak környezetének állam- és kormányfői az Európai Politikai Közösség mai és az Európai Tanács holnapi csúcstalálkozójára egy olyan házigazdához, akinél látványosabban senki sem szurkolt és örült Donald Trumpnak. Hiszen mint azt a gazdaság felpörgetéséért felelős miniszter, Nagy Márton nemrég kikotyogta, B-tervük nem igazán volt. (Olaf Scholz német kancellár lehet, nem, jön Budapestre vagy ha igen, csak a teste. Agyban bizonyára Berlinben lesz: épp szétesik alatta a kormánya, miután tegnap este kirúgta a pénzügyminiszterét, a koalíció legkisebb pártja, a jobbos-liberális FDP elnökét.) Ugyan a Medián friss közvélemény-kutatása szerint a Tisza Párt már meggyőzően vezet is a Fidesz előtt, azzal, hogy Trump lett az amerikai elnök, Orbán és a Fidesz már csak belpolitikai ügyekkel zrikálható, azok kezelésére pedig lesz még másfél évük.
De nemcsak az USA-ra és Ukrajnára nézünk ma, szó lesz arról is, hogy ki az az új szélsőjobboldali házelnök Ausztriában, akivel első külföldi vendégnek meghívatta magát Orbán Viktor, és miért Németország, nem pedig Ausztria az ő igazi hazája.
Mikor lesz végre béke Ukrajnában?
Ez most a legnagyobb kérdés, lévén a magyar közvélemény számára a miniszterelnök által a béke embereként beharangozott Donald Trumptól sokan azt várják, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel leülve véget vessen az orosz-ukrán háborúnak. Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt kérdeztük arról, hogy mi a realitás etéren.
24 óra alatt lezárja az orosz-ukrán háborút, ígérte Donald Trump a kampányban. A Rheinmetall és más fegyvergyártók részvényei ennek ellenére erősödtek szerdán. Mennyire reális a 24 órás ígéret, mikor lesz végre béke Ukrajnában?
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.