Hogyhogy már jövőre euróval fizetnek a bolgárok?
Jó reggelt, ma délre nézünk, mert a bezzegromániázást hamarosan kiegészítheti a bezzegbulgáriázás is, ott ugyanis ha majd az eurózóna pénzügyminiszterei is rábólintanak júliusban, jövőre bevezetik az eurót, miután idén Romániával együtt a schengeni övezetbe is be lettek véve. A mai hírlevélben egy bolgár gazdasági újságíró magyarázza el, miért nem akkora dolog ez, mint tűnne, és miért teljesen más Bulgária eurózónabeli tagsága, mintha mondjuk az euróval szemben nagyon szépen teljesítő koronához szenvedélyesen ragaszkodó Csehország vagy épp a forint leértékeléséből tizenöt éve sportot űző magyar kormány cserélné euróra a nemzeti fizetőeszközt.
Ha már dél, a szerb egyetemisták ügyéről és a boszniai békéről is szó lesz. Jó olvasást!
A bolgár leva euróra cserélése nem valami feladása, hanem a valóság hivatalossá tétele
Végre értelmet nyert, hogy 2013 óta már a latinbetűs EURO és görög ΕΥΡΩ mellett a cirillbetűs EBPO írásmód is rákerül a papíreurókra, Bulgária 2026. január 1-jétől bevezeti ugyanis a közös uniós fizetőeszközt, miután az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank is megállapította szerdán, hogy az ország minden ehhez szükséges feltételt teljesít. Bulgária ugyan továbbra is az EU legszegényebb országa, pénzügyileg azonban meglepően stabil lábakon áll, a költségvetési hiány mértéke évek ót 3% alatti, az államadósság pedig mindössze a GDP 24%-át teszi ki (az eurózóna átlaga 87%), vagyis miközben az előítéletek esetleg balkáni, akár görög viszonyokat sugallnának, egészen északias fegyelmezettséget tapasztalni.
A 2007 óta EU-tag délkelet-európai ország azonban talán az egyetlen, ahol az euró bevezetése a lakosság többségének nemtetszése mellett történik, a kutatások szerint ugyanis noha éveken keresztül fej-fej mellett voltak a bevezetés támogatói és ellenzői, mára ez megfordult utóbbiak javára, és már csak 43% szeretné az eurót. A hangulatot a helyben messze legnépszerűbb politikus, Rumen Radev, Bulgária Oroszország-pártisággal vádolt nacionalista-populista államfője és a nacionalista, euroszkeptikus ellenzék fűti, amely a horvát példával riogatva nagy áremelkedéseket vizionál az új pénznem miatt, és ezzel százezreket képes az utcára vinni az euró ellen tüntetve. A kritikusok a bolgár pénzügyi fegyelem miatt azt is mondják, hogy nem akarják mások számláját fizetni, és eleve rossz az időzítés a geopolitikai átrendeződés miatt.
A parlamentben azonban az euróbevezetést támogató pártok (köztük a továbbra is befolyásos, a szálakat a háttérből ma is irányítani képes, az Európai Néppárthoz bekötött Bojko Boriszov exkormányfőé) vannak többségben, a 240 képviselőből 170 szilárdan az euró mögött áll. Radev elnök népszavazást akarna kiírni az euróról, hogy ezzel alapozza meg a második ciklusát követő népvezéri imidzsét, a kezdeményezés azonban vélhetően alkotmányellenes volna, mivel egy korábbi kezdeményezést azzal az indoklással utasított el a szófiai alkotmánybíróság, hogy Bulgária az EU-csatlakozási tárgyalások során az euró bevezetését is vállalta, nem kért ezalól kivételt.
Szlovákiával vagy Horvátországgal szemben nagy változást nem is jelentene ez náluk, elvégre a bolgár leva árfolyama a rendszerváltás után elszabadult infláció miatt már régóta az euróhoz volt kötve, pontosabban 1997-ben a német márkához, így az euró-leva árfolyam a boszniai konvertibilis márkához hasonlóan mementóként őrzi a márka 1,95583-as átváltási árfolyamát. De tény: a tapasztalat márpedig EU-szerte mindenhol az, hogy az euróbevezetést követően feljebb mennek az árak, már csak azért is, mert a kereskedők-vendéglátósok (illetve ki nem?) szeretnek kicsit feljebb kerekíteni. Számos üzletlánc el is kezdte már szoktatni az embereket a cserére, az árakat hét elejétől kezdve a leva mellett euróban is feltüntetik. A részletekről Detelina Kalfova, a bolgár Economy.bg online portál és az ottani köztelevízió, a BNT munkatársa mesélt nekünk.

Mennyire elterjedt most az euró Bulgáriában? Ha az északi szomszédra, Romániára gondolok, az jut eszembe, hogy az ingatlanok, nagyobb utazások árait ott már évek óta rendre euróban, nem lejben tüntetik fel a hirdetésekben.
Bulgáriában az euró már most is szinte mindenütt jelen van, még akkor is, ha hivatalosan továbbra is a leva a fizetőeszköz. Az ingatlanárakat szinte kivétel nélkül euróban tüntetik fel, akárcsak az autók árait és az utazási ajánlatokat. Sokan, akik külföldön dolgoznak, euróban küldenek haza pénzt. A nagyvárosokban nem ritka, hogy a bérleti díjakat is már eleve euróban adják meg a hirdetésekben.
Mindezek ellenére a lakosság csupán 43%-a támogatja az euró bevezetését. Mi áll a bizalmatlanság hátterében, különösen úgy, hogy az árfolyam régóta rögzítve van, és a covid utáni nagy inflációs hullám már lement?
Az erős bizalmatlanság és szkepszis több tényezőben gyökerezik. Sokan attól tartanak, hogy az árak felfelé kerekítése miatt a mindennapi élet csendben, de azért érzékelhetően drágábbá válik – noha igen, az infláció hatásait már most is érezni. Emellett van egy általános bizalmatlanság az állami intézményekkel szemben:
ha a folyamatot nem kommunikálják világosan és az emberek szemében az egy fentről rájuk erőltetett dolognak tűnik, ők azt el fogják utasítani.
A gazdasági természetű aggályokon túl a közbeszédet különböző, főleg oroszpárti körök által terjesztett dezinformációk is befolyásolják, ezek az eurót a bolgár nemzeti szuverenitás és identitás elvesztéseként állítják be. Rumen Radev elnök is aggodalmát fejezte ki az euró bevezetésének időzítésével és a lakosság védelmét szolgáló garanciák hiányával kapcsolatban, ezért támogatja, hogy népszavazást írjanak ki róla.
De ha az árfolyam már így is rögzítve van, mi változik valójában az euró hivatalos bevezetésével? Tehát mitől lesz ez jobb a bolgároknak?
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.