Jó reggelt, kezdem is egy a csúszás miatt elnézést kérő szolgálati közleménnyel: ez az első hírlevél, ami egy ismert globális kávézóláncból íródik, miután Pécsen nem ismerek más olyan belvárosi kávézót, ami már 7-kor kinyit, mobilinternetem elvi okokból nincs, a vezetékest pedig hetek kellenek, míg bárhova bevezetik. Cserébe a vidéki buszpályaudvart a belvárossal összekötő gyalogos főútvonal mellett inspirálódhatok.
Amiről ma szó lesz: közép-európai híradó, búcsú az ellenzéktől és egy félkomoly ötlet.
Magyarországnak a Béla kell
Bugár Béla a szlovák politikában felvidéki magyarként mindent elért, amit lehetett – az államfőség ugyan nem jött össze neki és 2020-ban a pártja is kiesett a pozsonyi parlamentből, de erről nem csak ő tehet. Aki sokat olvas dél-amerikai szépirodalmat, tudja: minden vég egy új kezdet, ha bezárul egy ajtó, kinyílik egy másik.
Vlagyimir Putyin orosz elnök 69, az amerikai elnök, Joe Biden 79. Bugár Béla mindössze 63. Az egy dolog, hogy a magyar ellenzék politikai és értelmiségi elitje láthatóan évek óta nem látja és érti a vidéket, de hogy egy Budapesttől nyugatabbra lévő másik fővárosig, a már évek óta a vágyott euróban fizető Pozsonyig se lásson el, gyógyírt találva bajaira, megoldást sikertelenségére?!
Bugárnak minden adottsága és tehetsége megvan ahhoz, hogy nekifusson az utolsó nagy csatájának. Hogy terepet váltson, és taktikusan 2026 előtt egy kicsivel a magyar ellenzék, vagy akár annak egy Márki-Zay Péter környékén gyülekező NER-mentes részének első embere legyen.
Ha a szlovák liberális értelmiségiek valóban annyira nagyon hisznek Európában és félnek Orbán Viktor politikájának a magyar határon túlra sugárzó negatív, mérgező hatásaitól, mint mondják, ők maguk veszik rá arra Bélát, hogy ne csak Somorjáért, de Jánossomorjáért is felelősséget vállaljon. Ha Mario Draghi kész volt nélkülözni umbriai villáját az olasz miniszterelnökség kedvéért, Béla se tehessen mást, úgyis kisebb lett most a kertje. Abban az EU-ban, ahol a német kormány a Greenpeace amerikai vezetőjét honosítja a bolygó érdekében, mindez még csak feltűnést sem keltene, sőt éppen ez lenne a kívánalom: think global, act local. Magyarország visszaintegrálása az EU-ba ennyit meg kell, hogy érjen.
A hazai messiásváró ellenzéki közhangulat nagyon régóta, a negyedik kétharmad után is olyan miniszterelnök-jelöltet keres, aki úgy tudja legyőzni Orbánt, hogy közben
el lehessen hinni róla, hogy el tud vezetni egy országot,
van legalább annyira karizmatikus, mint a Fidesz-elnök,
ne kezdjen el hülyeségeket beszélni, ha meglát egy kamerát,
ha kell, tudjon nagyobb paraszt lenni Orbánnál, de azért egy öltöny is jól mutasson rajta,
a Fidesz szavazótáborából is képes legyen szavazókat hozni,
legyen valamennyire ismert neve, a maga szakterületén fel tudjon mutatni szakmai sikereket,
van már politikai tapasztalata, mégsem tapicskol a magyar mocsárban,
széles körben elfogadott álláspontot visz a migráció ügyében, mégsem kelt gyűlöletet,
elítéli a háborút és Putyint, de ismerje a reálpolitikát is,
Európa-pártiságához ne férjen kétség, de ne is legyen kritikátlanul az,
egyszerre mutasson jól a Telex, a HVG és a Magyar Hang címlapján,
és amikor tökönrúgással fenyeget újságírókat, azok ezt kedveskedő jófejségnek vegyék.
Bugár Béla egyszerre Orbán és az ellentétje: a nép nyelvén beszél, de soha nem tűnik mesterkéltnek. Elitista (ha így jobban tetszik: a német nagytőke érdekeinek megfelelő) pozíciót képvisel, de azt nem elhazudja, hanem akár tőmondatokban is népszerűsíti. Vidéki, de a földet nem oligarcháknak adja, hanem maga műveli meg. Orbán először liberális volt, aztán pedig idővel konzervatív, ám Bugárnak egyszerre sikerült a Hidat a paraszti hátterű, vallásos magyar vidékeken jobbközép, melegházasság-ellenes FKGP-ként eladnia, a liberálisok pozsonyi kávéházaiban pedig konzlib SZDSZ-ként.
Ha a Fidesz áthozta a határon Tőkés Lászlót és Gál Kingát Erdélyből, Deli Andort a Vajdaságból, Bocskor Andreát Kárpátaljáról, miért ne foghatná magát a felvidéki Bugár Béla, és jöhetne át maga, csak épp Brüsszel helyett Budapestre? A 21. század Wesselényije lehetne, ha meglátja ebben a lehetőséget: Wesselényi 1848-ban ült csak be a budapesti parlamentbe, miután kimondták az uniót Erdéllyel, Bugár pedig az egyszerűsített honosítással bármikor kérhetné, és meg is kapná az állampolgárságot.
Hogy aztán hogyan lesz ebből miniszterelnök-jelöltség, részletkérdés: új Bajnaiként megcsinálhatja a saját pártját, a Magyar Hidat, vagy akár át is vehet egyet, mondjuk az FKGP-t vagy a helyetteseként minden bizonnyal kiválóan elketyegő Márki-Zay Péter már így is eléggé Bugár Bélára szabott Mindenki Magyarországa Mozgalmát.
Vegyük sorra, mivel próbálná őt lejáratni a kormánymédia!
1, Szlovák
Az állampolgársága mindenképpen, a szíve semmiképpen, az egyszerre magyar és európai. Amennyiben a Fidesznél komolyan gondolják az Orbán Viktor magyar és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökök által még a covid előtt sk. meghirdetett „közép-európai reneszánszot”, a Fidesznek és környékének egy szava nem lehet azellen, hogy a szlovák politikai élet egyik legnépszerűbb alakja, a Kárpát-medence második legsikeresebb magyar politikusa bejelentkezzen a feladatra, hogy a Duna másik oldalán bizonyított tehetségét és erejét a gazdaságilag lemaradó, politikailag elszigetelt Magyarország felvirágoztatásába fektesse. Ért Orbán Viktor vagy Gyurcsány Ferenc szlovákul, csehül, lengyelül, a visegrádi négyek nyelvein? Mert Bugár Béla igen. Kell neki tolmács vagy közvetítőnyelv a bizalmas informális beszélgetésekhez? Ugyan már. Telefonkönyvében ott van a cseh, a szlovák és a magyar politikai-gazdasági élet minden fontos szereplője – a szomszédoknak nem csupán nyelvét, hanem gondolkodását is jól ismerő miniszterelnökként nem okozna gondot neki a mára pont Orbán külpolitikája miatt látványosan halott visegrádi együttműködés felélesztése.
2, Bukott politikus
Orbán Viktor három választást vesztett el, 1994-ben, 2002-ben és 2006-ban: megverte őt Horn Gyula, Medgyessy Péter és bizony még Gyurcsány Ferenc is. Bugár Béla látványosan csak egyszer szerepelt rosszul, és akkor Orbánnal ellentétben vissza is vonult, levonva a konzekvenciákat. (És hát különb a budapesti ellenzéki elitnél is, nem mintha ezt említeni kellene.) A Híd elnöke úgy fogalmazott az elbukott 2019-es elnökválasztási első forduló másnapján, hogy ami őt nem öli meg, az csak megerősíti. Ezzel láthatóan Orbán is így van. Mind Orbán, mind Bugár három évtizede politizál – a különbség kettejük közt annyi Bugár megfogalmazásában, hogy míg Orbán alaposan meghízott, ő tartja a súlyát. Ráadásul Bugár Béla nem olyan kispályás amatőr, mint Fekete-Győr András, Tóth Bertalan vagy Jakab Péter: a magyar ellenzékkel szemben ő a mai napig tagja az Európai Néppártnak. Neki nem azt jelenti, hogy megpróbálják ellehetetleníteni, hogy kiplakátolják csúnya effektekkel, hanem az, hogy gránátot dobnak a kocsijára. Ő ugyanis olyan nehézfiúkon szocializálódott, mint Vladimír Mečiar, Robert Fico, Andrej Danko, vagy épp Kövér László. Neki egy Gyurcsány Ferenc nem üzengetne, hanem szabadkozna.
3, Migránspárti
Nem az. Egy korábbi komáromi lakossági fórumán mintha Sebastian Kurz osztrák kancellárt hallottuk volna, úgy beszélt Bugár a migrációs válságról: kiröhögi a kvótákat, bírálja a Willkommenskulturt, lezárná az unió külső határait, védené a schengenieket, de beszél klímamenekültekről is. Bugár Béla migrációs politikája nagy vonalakban ugyanaz, mint Orbáné, csak épp a hülyítés, azaz a muszlimozás, a sorosozás nélkül.
4, Áruló
Állítólag Igor Matovič külön Bugár idegesítése miatt tanulta meg ezt a szót magyarul: meg is bukott. Közkedvelt toposz ez a magyar jobboldalon és a kormánysajtóban Bugárral szemben: összeállt a szlovákokkal, és kiárusította a felvidéki magyarságot, mondják. Mégis: kedvenc hivatkozási alapjuk, a nép mond ellent ennek. A felvidéki magyarok Bugárt és pártját tették meg képviselőjükké még évekkel az MKP-ból való 2009-es kilépése után, 2016-ban is, nem pedig a magyar adófizetői forintokkal kistafírozott orbánista Magyar Közösség Pártját. Az a párt, amelyik aztán a 2020-as teljes bukás után maga állt össze Bugár Hídjával, létrehozva azon Szövetséget, amelynek Bugár azóta is tagja.
5, Gyurcsány
Ha volt határon túli politikus, aki Gyurcsány Ferenc kormányzása alatt keményen szembement az akkor még MSZP-s miniszterelnökkel, az az akkor MKP-elnök Bugár Béla volt: a szocialisták nemzetpolitikája elleni tiltakozásból még a neki szánt állami kitüntetést sem volt hajlandó átvenni a budapesti kormánytól. Bugárnak ráadásul meglenne azon helyzeti előnye is, ha mondjuk egy NER-mentes (tehát a parlamenti ellenzék egy része nélkül felálló) listán indul, hogy egymás mellé tehetné Gyurcsányt és Orbánt. A választóknak pedig nem kellene lenyelnie cserébe sem az esetleg őket a konformizmusukban zavaró coviddiktatúrázást, sem neonácik társaságát, kapnának cserébe cuki állatokat, fotókat nyíló tulipánokról, traktorokról, és persze végtelen sztorikat a nyúltenyésztés mikéntjéről. A kényszeres cukiságposztingban tehát valóban Gyurcsány, de hát neki pont az emberi oldalával nincs problémánk.
Bugárral szemben tényleg az lehet csak érdemi ellenvetés, hogy szereti a Kofolát.
A negyedik kétharmad után ennek az ellenzéknek sok esélye ebben a rendszerben nincs, a pálya lejt, és már tényleg minden konstellációt kipróbáltak Orbán Viktor leváltására. Másrészt Márki-Zay Péternél konzervatívabb, vallásosabb politikust tényleg legfeljebb a KDNP-ben találni. Ide politikai innováció kell, és valami nagyon váratlan, mert minden arra mutat, hogy ha ilyesmi nincs, úgy Orbán Viktor ellen Gyurcsány Ferenc indul el 2026-ban. Itt már csak a tényleges nemzeti összefogás hozhatja el a csodát. Vagy ahogy állítólag szlovákul mondják: lebo Béla.
Chronik Mitteleuropa
Jó és reménykeltő hír, amiről fontos beszámolni
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.