Tegnap délután egy 71 éves, zavaros és csapongó ideológiájú lévai író többször is rálőtt Robert Fico szlovák miniszterelnökre, miután a politikus a szlovák kormány kihelyezett nyitrabányai ülését követően kiment az emberekhez kezet fogni. Ficót a testőrei nem tudták megvédeni, egy kormányzati limuzinnal, majd helikopterrel a besztercebányai kórházba szállították, ahol megműtötték. Egészen tegnap késő estig különböző információk terjedtek az állapotáról. Voltak lapok, ahol már kora este tudni vélték, hogy a miniszterelnök állapota stabil és kommunikál, mások arról számoltak be, hogy mesterséges kómában tartják, mígnem a környezetvédelmi miniszter este 10 után tiszta vizet öntött a pohárba és közölte: a műtét véget ért, Fico túl van már az életveszélyen, az egyik golyó a gyomrába fúródott, a másik egy ízületet ért. A merényletet mindenki sietett azonnal elítélni az összes szlovák párttól Orbán Viktoron, Dobrev Klárán és Magyar Péteren át Joe Bidenig, Vlagyimir Putyinig, Olaf Scholzig, Ursula von der Leyenig, kiemelten foglalkozott vele minden magyar és európai lap.
Valami van Szlovákiában. Két éve az akkori miniszterelnök, a jobbközép Eduard Heger esett majdnem merénylet áldozatául: a később egy pozsonyi melegbárban két embert meggyilkoló incel többször is felkereste a kormányfő lakását, hogy megölje őt, de nem találta egyszer sem otthon, ezt követően ment át a melegbárhoz.
Az információs háború tegnap azonnal megkezdődött. Először az jött le az íróról, hogy balliberális, később kijött róla, hogy cigányozott és migránsozott is. A merénylő rejtélyes módon nyilatkozott egy kamerának az őrizetbe vételt követően és a szlovák kormányoldal narratíváját igazolta, miszerint azért lőtt rá a kormányfőre, mert nem értett egyet vele. Az Orbán-közelinek mondott észak-macedóniai Republika portál azzal hozta összefüggésbe a Fico elleni merényletet, hogy a politikus nem támogatja az Ukrajnának való fegyverszállítást, mindezt rögtön a címben. A pályáját az Oroszország elleni információs küzdelemnek szentelő oknyomozó újságíró, Panyi Szabolcs a korábbi Twitteren egy orosz paramilitáris alakulattal hozta összefüggésbe a merénylőt, kicsit később hozzátéve, hogy ez nem jelenti azt, hogy az oroszok állnának a merénylet mögött, „ilyen részleteket még nem ismerünk”. Az orosz szálnak az adhat értelmet és aktualitást, hogy Fico pár napja közölte, nem az oroszokkal, hanem francia és dél-koreai cégekkel építtetné meg az új szlovákiai atomerőművet.
De szorítkozzunk egyelőre arra, hogy mi történt tegnap este Szlovákiában. Tokár Géza szlovákiai politikai elemzőt, újságírót kérdeztük: szerinte minden azon múlik most, hogy mit tesz Fico, amikor először megszólal, bosszút akar-e vagy megbocsát.
A kormányoldal reakciója dühös volt: a hangadók azonnal, a Fico elleni merényletkísérletről szóló hír publikálását követően rögtön az ellenzéket és a kormánykritikus, jellemzően liberális sajtót okolták a támadás miatt. Miért?
A merényletkísérlet a kormánykoalíció számára nagyon hektikus időszakban történik: több kulcsfontosságú törvényt – a kulturális támogatások átalakítása vagy a közmédia komplett, személycserékkel és valószínűleg ideológiai váltással történő átalakítása – is most készül elfogadni a parlamenti többség. A kritikákra válaszul a koalíció mondanivalója rendre az szokott lenni, hogy ellenük lejáratóhadjárat zajlik a média részéről, az érzelmeket korbácsolják fel ellenük nácizással és fasisztázással. Az ő szemükben a Fico elleni merénylet egyértelműen igazolta azt, hogy a narratíva mögött tényleg van valami, az indulatok életre keltek: valaki megpróbálta lelőni a kormányfőt.
Bennemaradtak a flow-ban, és nem fogták fel a súlyát annak, hogy megalapozott információk nélkül, nyomban rákenik valakire kamerák előtt a miniszterelnök lelövésének felelősségét, vagy ők tényleg ilyenek?
Mind a Zuzana Čaputová államfőt korábban prostituáltnak nevező és a Smer-szavazókkal egy pártgyűlésen ezt skandáltató Ľuboš Blaha, mind a Szlovák Nemzeti Pártot elnöklő Andrej Danko felelősségük teljes tudatában nyilatkozták ezt, ők eleve a szabadszájú keményvonalasok közé tartoznak. Szerintem nemcsak őszintén ezt gondolják, de még örülnek is annak, hogy a narratívájuk beigazolódott. De vannak józan hangok is a Smer és a Hlas soraiban: Peter Žiga parlamenti alelnök és Peter Pellegrini, a megválasztott államfő is nyugalomra intett mindenkit.
Két népszerű, politikáról szóló sorozatban, az amerikai House of Cardsban és a horvát Novinében is fontos cselekmény volt, hogy a főszereplő politikus merényletet szervezett maga ellen, hogy áldozatszerepbe kerülve jusson még több hatalomhoz. Felmerült ez a gyanú bárkiben is most Szlovákiában, pláne Fico áprilisi nyilatkozata fényében, miszerint szerinte annyi a gyűlölet az ellenzéki liberális média miatt az utcán, hogy úgy érzi, hamarosan meggyilkolják a kormánykoalíció valamely politikusát?
Szerintem ez Ficónak egy általános frázisa volt. Szlovákiában ez a fajta antipátia, akár gyűlölet érezhető, különösen az interneten, de akár az utcákon is. Fico
amikor ezt mondta, magát tudatosan az áldozat szerepébe akarta helyezni, hogy mutassa: itt márpedig neki ártanak, nem ő az, aki másoknak ártani akar.
Rettentően szkeptikus vagyok azt illetően, hogy a merénylet megrendezett lenne, szerintem nincs az a politikus, aki hajlandó lenne magát úgy meglövetni, hogy aztán súlyos állapotba kerüljön emiatt, vagy ha van, akkor Darwin-díjra jogosult az illető.
Fico túlvan a műtéten, az állapota stabil, képes kommunikálni, állította tegnap délután, majd az este folyamán több média. A kormány azonban először nem mondott semmit, lemondta sorozatosan a sajtótájékoztatókat, illetve olyanokat nyilatkoztak az este folyamán a kormánytagok, hogy még folyik a műtét, komplikált Fico állapota, az életéért küzd – gyakorlatilag végig cáfolva a független lapok értesüléseit. Csak késő este mondta be egy miniszter, hogy Fico túl van az életveszélyen. Mi az oka ennek a káosznak?
Ficóra nézve van egy jó- és egy rosszindulatú olvasata a helyzetnek. A jóindulatú az, hogy valóban komoly volt az állapota és nem volt értelme részletes információkat közzétenni erről a médiában, mert az bármikor rosszabbodhatott, azaz nem volt okuk optimizmust kelteni. A rosszindulatú az, hogy szándékosan próbálták azt a látszatot kelteni, hogy Fico állapota sokkal súlyosabb annál, mint amilyen. Hogy ezek közül melyik a valóság, azt nagyon nehéz megítélni.
De ha elvileg hírzárlat volt, a besztercebányai kórházban az ott dolgozóknak a telefonjaikat is le kellett adniuk, honnan volt a sajtónak ennyi ellentmondásos, ráadásul egymásnak és a kormánynak is ellentmondó információja?
Elvileg embargós minden, a gyakorlatban viszont mindenki információkat próbált szerezni: a bulvársajtó működését ismerve ez nem lehet meglepő. Az viszont érdekes, hogy a liberális Denník N azt állította, hogy Fico jól van, míg az inkább a Smerhez húzó TA3 tévé többször megerősítette, hogy nagyon rossz a kormányfő állapota, vagyis könnyen elképzelhető, hogy van emögött valóban egy manipulációs szándék.
Aki egy nap múlva visszatekint a lövést követő eseményekre, furcsa dolgokat fog látni: az elkövető nyilatkozott még a rendőrségi tanúvallomás előtt, és mindez a Tiktokon, a Telegramon és este már a médiában is pörgött. Hogyan lehet az, hogy aki rálőtt a miniszterelnökre, súlyosan megsebesítve őt, azt nemhogy nem zárják el hermetikusan, de még videókat is engednek csinálni vele?
A videóban az illető arról beszélt, hogy zavarta a Fico-kormány irányvonala, nem tetszett neki a közmédia átalakítása. Ezzel abszolút alátámasztotta a Smer narratíváját és rávarrhatóvá tette a merényletet az ellenzékre. Milyen következményei lehetnek a támadásnak a szlovák belpolitikára nézve?
Nyilván mindez ki fog hatni az EP-választási kampányra. Az ellenzék bejelentette, hogy takaréklángra állítja a következő napokban a kampányrendezvényeit. Ezalatt fel kell építeniük egy narratívát arról, hogy miért is ők a hiteles erő Szlovákia brüsszeli képviseletére. De van egy társadalmi következmény is: akad-e egy-két önbíráskodó a kormánypártok szimpatizánsai – őket jellemzően agresszívabbnak hangosabbnak, vulgárisabbnak szokás tekinteni – között, hogy a szemet szemért, fogat fogért elv alapján kompenzálják ezt ellenzéki aktivisták vagy újságírók megtámadásával? Remélem, nem kerül sor ilyesmire, de a veszély nagyon is valós. Katasztrofális forgatókönyv lenne, ha össze-visszacsapásokról szólna a következő időszak.
A belügyminiszter szerint a polgárháború küszöbén áll Szlovákia. Erre gondolt?
Igen, de nyilván dramatizálja, hiszen egy polgárháború azért máshogy néz ki.
Hogyan lehet az ellenzéknek elegánsan kampányolnia így?
Sehogy. Mind az ellenzék, mind a kormánypártok nehéz helyzetbe kerültek, a kampány biztosan zaklatottá válik.
Az ellenzék is mondta, hogy együttérez Ficóval mint emberrel. Kisülhet abból valamiféle átrendeződés, ha hirtelen a Ficót eddig gyűlölők tömegei kezdenek el vele empatizálni a történtek miatt és szurkolni a miniszterelnök felépülésének?
Szkeptikus vagyok etéren, az érdekes az, hogy amennyiben Fico felépül és mint fő érintett először megszólal nyilvánosan, akkor mit fog mondani.
Tehát hogy megbocsát vagy bosszút áll?
Igen. A döntő pillanat az lesz, hogy a koalíció keményvonalas hangadókéhoz lesz-e közel a mondandója vagy a körülményeken felülemelkedve államférfiként szólal-e meg, megbékélésre felszólítva a szlovák közvéleményt. De a kérdés most az, hogy milyen Fico valódi állapota és hogy az első megszólalására mikor fog sor kerülni.
Chronik Mitteleuropa & Balkan
Röviden arról, mi minden történik még a környékünkön.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.