Jó reggelt! Miért ad autonómiát az összes olasz régiónak Giorgia Meloni, és miért épp az írek ellen harcol most a kormánya? Hova tűntek Babiš emberei? Tényleg lemond-e Vučić? Hogyan ejti a bolgárokat a schengeni tagságért Románia? Meddig kell még maszkozni Bécsben, és mi az oka annak, hogy noha jobboldali többség van egy sor német tartományban, azokban mégsem a jobboldal kormányoz? Jó olvasást, de foglalkozzunk egy kicsit előtte magyar belpolitikával, hogy aztán hónapokig ne kelljen.
Szezonnyitó: Magyarországon megpróbáltak úgy tenni, mintha lenne belpolitika és ellenzék
Most, hogy közeledik a 2023-as parlamenti nyitány, és talán sor kerül hamarosan arra az ülésre is, amelyen a képviselők hozzájárulnak Svédország és Finnország NATO-csatlakozásához, elkezdődött a 2024-es európai parlamenti és önkormányzati választási kampányra való felkészülés. Legalábbis hétvégén az ellenzéki pártok vezetői kiálltak a saját biodíszleteik és a Facebook-élőket vevő kamerák elé beszédeket tartani.
Márki-Zay Péter megkérdezte a mesterségesintelligencia-alapú ChatGPT-t, hogy hogyan kell leváltani az Orbán-rendszert. A válasz: szavazz ellene a választáson. Ebben meglepő nincs, Márki-Zay szövetségesei egy országgal arrébb épp azzal próbálkoznak, hogy reaktiválták Mikuláš Dzurindát: a mondanivaló ott is hasonló.
A magát most épp az igazi baloldalnak hívó MSZP két elnöke alacsonyabb árakat, magasabb béreket és nyugdíjakat ígért az EU legmagasabb inflációja mellé, az állítólag a párt leendő 2024-es EP-választási listavezetője, Tüttő Kata pedig felvillantotta, mi mindenben lenne más egy általuk vezetett ország: olyan lenne, mint Karácsony Gergely Budapestje, ahol ő főpolgármester-helyettes. A szociális követelések jogosak, de ettől a csapattól többet nem biztos, hogy akarna bárki is, mint hogy névtelen forrás legyen még több belpolos háttércikkhez. A kérdés: ha vidéki szervezetek már nincsenek, hoz-e vajon még szavazót a név és a logó?
Az LMP elnöke, a magát a politika Hont Andrásának szerepében elképzelő, egyre inkább szórakoztatóipari szereplőként operáló Ungár Péter semmit nem ígért, már azon túl, hogy klímakatasztrófa és összeomlás közeleg, amiből a pártja profitálni szeretne aktuális ügyek (akkumulátorgyárak elleni tiltakozás) meglovaglásával. Ungár a 2014-es schifferi harmadikutasság felélesztését kísérli meg, kis zöld hisztériakeltéssel, egészséges EU-kritikával és ide-oda beszólogatással, ezzel teremtve meg a legitimitását a pártnak, ha már a választói bázis nem látszik.
Az eldékásodás előli utolsó esélyként beharangozott momentumos Donáth Anna pedig előadott egy bajnaista-nyugatos lózungokkal alaposan teletűzdelt, láthatóan sokszor elgyakorolt, de tartalmilag teljesen üres beszédet arról, hogy Magyarország helye nyugaton lenne, de kormányváltás hát nem biztos, hogy lesz. Úgy beszélt berögzült mintákkal való szakításról, hogy végig bullshitelt, majd a szabadság és a liberális demokrácia szeretetét hozta fel úgy, hogy a járvány alatt egy szavuk nem volt ezek globális visszaszorításáról, és most sincs semmi. Tényleg erősen el kell azon gondolkodni, hogy mi motiválja, hacsak az nem, hogy megmentse legalább az ő és csapata fizetését biztosító EP-mandátumát: ezesetben elég drága lesz az a mandátum, ha már most plakátolni kell miatta. A Momentum helyében tisztáznám, hogy ez most Donáth nagy visszatérése volt-e, vagy csak egy hakni: ha előbbi, akkor fel is lehet oszlatni a pártot, ha utóbbi, vegyék komolyan a felkészülést, és tanuljanak a profiktól, akár a környékbeliektől.
Vasárnap megjött az ellenzék Tibi atyája, a DK-elnök Gyurcsány Ferenc, hogy influenzásan is kiprédikálja: vagy vele vannak, vagy Orbánnal, nincs más út. Orbán Putyint szolgálja ki, emiatt Magyarország már nem szuverén ország, a rendszerrel pedig szembe kell szegülni, de csak törvényesen, azt szolgálni meg bűn: világos beszéd, világos stratégia. A legnagyobb közönség itt volt, a főnök beszéde előtt az összes DK-ba átlépett ellenzéki árulót egyenként bemutatták és megtapsolták.
A buli után jelentkezett a Jobbik is: közölték, hogy egymás helyett inkább azzal kellene foglalkozni, hogy Orbán ki akarja léptetni Magyarországot az EU-ból.
A szezonnyitó tanulsága, hogy akár tetszik, akár nem, érdemi mondandója, identitása, narratívája, mozgósítható tábora 2023 Magyarországán a Fidesz mellett már csak a DK-nak és a Mi Hazánknak van, igaz, sokban utóbbi sem tér el a kormánypártétól, csak radikálisabb. A Momentumot kiüresítette az összefogás, az abban csalódott válogatós szavazókhoz az LMP kíván főleg szólni, ott azonban a túl sok zöld szósz riasztó is lehet. Tematizálni pedig egyik ellenzéki párt sem igazán akar, úgy ugyanis nem udvariasan a miniszterelnök február 18-ra tervezett évértékelője előtt két héttel időzítették volna a sajátjaikat. Újdonság ebben nincs: megjósoltuk már tavaly, a következmény pedig sok-sok 1,2 és 4,9% közötti ellenzéki párt lesz az EP-választáson.
Chronik Mitteleuropa
Olaszország, Ausztria, Szerbia, Románia, Bulgária, Csehország.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.