Ki gondolná azt, hogy egy anyagiakban nem nélkülöző ember, akit rendesen szivatott a NER éveken át, majd pont Orbán kedvéért kezdene bele politikai kalandorságba? A hatpárti ellenzék és a Fidesz közös, aki nincsen velünk, az ellenünk van nézőpontjából persze mindenki ellenség, aki nem olyan hangosan és nem azt gyűlöli, akit éppen ők.
Érdekesebb Gattyán György bejelentkezése annál, hogy rögtön beletegyük a szokásos dobozokba. Ha ugyanis rétegenként nézem a Gattyán-jelenséget, inkább egy politikai blöfföt látok, mégpedig azon tételmondata alapján, hogy ha nem kell senkinek a programja, akkor majd ő megcsinálja.
Ha lehívná valaki a blöfföt, bevenné a csapatába: például digitalizációs miniszter lehetne Márki-Zay Péter árnyékkormányában. Hiszen a bevallottan „nem egy mozgalom élére, hanem mögé” beállni akaró Gattyánnál a valódi politikai program hiányzik, csak témamegjelölés van, és rengeteg pénz. Így a bejelentkezés egy blöff, amit ha nem hív le senki, akkor középtávon akár még sikeres is lehet a politikai vállalkozása. Hogy miért bukik el most szinte biztosan, azt pedig most körüljárom.
Csak buktatók állnak a Gattyán-párt előtt
A szupergazdagok csak akkor szoktak nyíltan beszállni a politikába, ha magas a siker valószínűsége. Ez pedig most nagyon messze van Gattyánnak. A nagyotmondások (például hogy kétharmaddal nyer majd) nem fedik el a hiányosságokat: még az általa felvállalt ügyben sem tűnik profinak, mozgalomszervezése pedig egyenesen amatőr.
Sok közös van a pornóban és a politikában, ám amíg a pornógyártást könnyen ki lehet szervezni, addig a politikát nem lehet. A felnőttipari csúcsvezetői tapasztalat és a végtelen mennyiségű pénz sem lehet elég az önálló politikai termékhez, ha nincsen mögötte a politikai hatalongyár zegzugait ismerő és a kampánygépezet olajozásában mesteri csapat. A kampánystartpisztoly eldördüléséig hátralévő másfél hónapban kell nem csupán olyan embereket találni, akik a nevüket adják az induláshoz, hanem a politikai terméket is elő kellene állítani, mert az most nincsen. Plusz egy olyan hálózatot felhúzni, ahol helyben beágyazott emberek adják nevüket arcukat és a NER-ben az egzisztenciájuk kockázatát a kampány sikeréhez.
Ehhez képest Gattyán területi képviselőket keres, a pletykák szerint 15 millió forintos projektpénzért. Számos szélhámost és politikai kalandort magához tud ezzel vonzani, de a közel száz kampánytapasztalattal bíró magyarországi szakember 98%-a már régen elszegődött valamelyik kampánycsapathoz. S mivel ebben a szakmában sem kedvelik igazán az árulókat, ezért nem fog senki csupán a pénzért kiszállni a csatasorból. Így maradnak a kontárok és a nagyotmondók a Gattyán-kampánynak. Persze külföldi szakembereket is lehet igazolni, de a helyismeret hiánya vissza fog ütni, ha nem érti és érzi valaki a magyar társadalom rezdüléseit.
106 egyéni választókerületben összeszedni az induláshoz szükséges 500 aláírást az erre rendelkezésre álló két hét alatt olyan szintű kihívás, ahol nem lehet pénzzel pótolni a hálózat hiányát. Csináltam elégszer ahhoz, hogy tudjam: ez inkább szervezési, mintsem pénzkérdés.
A misztikus köd programja
Vannak nemzetközi példák single-issue pártok sikerére, és a digitalizáció pont lehetne egy ilyen ügy, amire fel lehet húzni egy kampányt. Ámde Gattyán misztikus ködbe burkolózó digitális forradalma több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. A honlapján nincsen konkrét program, csak egy közvélemény-kutatás eredményei nagyon egyszerű infografikával. Az interjúiból csupán annyi hámozható ki, hogy homályos elképzelései vannak, és elkötelezett a téma iránt. Hogy a problémák hol vannak a digitalizációban, azok vakfoltok számára. Az észt tigrisugrás programja, amikor az egész társadalmat sikeresen átvezették a digitális világba, számos jó példával szolgálhatna, de még csak meg sem jelenik a kommunikációjában.
Az állami szolgáltatások digitalizációja már most is zajlik, de ezeknél leginkább a közpénz folyik oligarchák zsebébe, szóval itt van tennivaló. Egy évet lehúztam a magyar KKV-k digitalizációját segítő pozícióban az egyik digitális legnagyobb vállalat alvállalkozójánál. Nekem az a személyes tapasztalatom, hogy a KKV-k digitális megtorpanását inkább a strukturális okok (elöregedő menedzsment, forráshiány, know-how hiátus) magyarázzák, mintsem az állami ösztönző hiánya.
Az ellenzék kikosarazta, a NER bottal sem piszkálja
A hatpárti ellenzék látványosan nem kooperál Gattyánnal. Márki-Zay Péter miniszterelnök-jelölt a saját pártjának gründolása során annyira belejött a politikai nekromanciába, hogy az eddig búvópatakként csorgadozó (Somogyi Zoltán ex-MDF-kampányfőnök nevével fémjelzett) Polgári Platformot bízta meg a digitalizáció témájának kidolgozásával is. Gattyánt tehát az ellenzék kikosarazta.
A NER bottal sem piszkálja. Feltéve, de meg nem engedve, hogy Gattyán a NER embere, miért is érné meg Orbán Viktornak, hogy feltűnjön egy önjáró ember a porondon? Persze meg lehetne tolni Kubatov-listával (pénzzel nem kell), és akkor könnyedén megvan az induláshoz szükséges aláírása a Gattyán-pártnak. Ha bejutna egy ilyen új NER-klónpárt 2022-ben a parlamentbe, lehetne koalíciós partnere a Fidesznek, Gattyán pedig megkaphatná a digitalizációs miniszteri posztot.
Ám egy dolgot nem tud elviselni a NER: a különcködést és az önjáró embereket.
A rendszer logikájától idegen, hogy egy nem hajbókoló egyéntől tenné függővé a hatalmi gépezet működését Orbán. Gattyán szempontjából is érthetetlen ez a forgatókönyv: miért is állna be abba a rendszerbe, amely a cégeit üldözte?
Gattyán politikai helyzetértékelése hasonló, mint a Kutyapártnak, ám mivel Kovács Gergelynek nincsen asszisztense, hogy időpontot foglaljon Gattyán asszisztensénél (a milliárdos így képzeli el a kooperáció kezdetét) így nem lesz ott sem közeledés.
Mivel senki sem kooperál vele most, és nem hívja le a blöffjét, szerintem el fog indulni a választáson, és még ha el is vérzik, a 2024-es európai parlamenti választásra még pont felhúzhat magának egy rendes pártot.
Már ha elvégzi addig a politikai tartalomfejlesztési és hálózatszervezési házi feladatokat, amelyek jelenleg hiányoznak a sikerhez.
Ajándékozz karácsonyra Gemišt-előfizetést!
Amellett, hogy 100 százalékosan kézműves és igényes, hetente kétszer biztosan a megajándékozott eszébe juttatja majd, hogy magyarul is van mit olvasni. Itt bővebben összefoglaltuk, kinek és miért lehet mindez jó ajándék, és hogyan lehet ezt ütemezni!
"Miért is állna be abba a rendszerbe, amely a cégeit üldözte?" - hát azért egy visszautasíthatatlan ajánlat bőven elképzelhető, melynek egyik fele csendes támogatás a háttérből, a másik fele pl. a börtön vagy a vagyon felmorzsolásának belebegtetése.
minél több dolgot olvasok Gattyán indulásáról, annál kevésbé van fogalmam arról, hogy miért vágott ebbe bele. én mindenesetre nem látok mást, mint hogy a 22-es választáson 1%-ot sem ér el a jelenleg nem is létező pártja. és ez maximum akkor mehetne feljebb, ha az ellenzék csúnyán leégne, az ellenzéki választók pedig egy újabb alternatíva felé fordulnának immár 19780102. alkalommal.