Jó reggelt! A mai program: Magyar Péter, ellenzék, Macron, Scholz, Ukrajna, Transznisztria, Oroszország, EP-választás, bővebben nem részletezzük. Jó olvasást!
Lesz-e Magyar Péter 15 perc hírnevéből rendszerellenzéki párt?
Andy Warhol már 1968-ban megjósolta: mindenkinek lehet majd 15 perc hírneve. Varga Judit exférje kimaxolta a saját lehetőségét, a kiábrándult fideszesekre szomjazó ellenzéki média segedelmével pedig 15 napra ki is húzta a címlapfiú státuszát.
Magyar Péter interjúi nemcsak Partizánon, a Telexen, vagy a 444-en döntöttek rekordokat, a Gemišten is sokan olvasták a megjelenése kapcsán írt bejegyzésünket, az a harmadik legolvasottabb anyagunk ever.
A jó svádájú cserkészfiú imidzse, bennfentességet sugárzó aurája és áldozatibárány-pozíciója, valamint az asztalra csapó mártírjelölt szerepe pontosan kielégíti azt az elementáris igényt, ami az ellenzéki médiamunkásokban és az őket olvasó progresszív értelmiségben bujkál: ha már a baloldal képtelen rá, akkor jöjjön végre valaki, aki belülről képest leváltani Orbánt! Szalma Botondot, Lukácsi Katalint, Márki-Zay Pétert mind-mind ugyanerre a hullámra ültették fel, majd tüntették el a magyar független-objektív média kattintásvadász dolgozói.
Magyar láthatóan el is kezdett ennek a körnek játszani, hogy meghosszabbítsa 15 napos hírneve szavatosságát. A Rogán-ellenes kirohanásáról emlékezetes Partizán-interjú után a Telexnek már visszakozott: valójában nem is Rogán Antal, hanem egyenesen Orbán Viktor a hibás szerinte. Belengette ő is az „atombombáját”, ami kimerül abban, hogy valamelyik miniszter bűncselekményben lehet érintett a kormányban. Számos dolgot sejtet, utalgat, érzékeltet, bizonyítékokkal azonban semmit nem támaszt alá. Simicska Lajos és Pesty László politikai fenyegetései is hasonlóan hatástalanok voltak, akárcsak Gyurcsány Ferencnek az Orbán svájci bankszámláiról szóló 2017-es belengetése. Magyar sem mond érdemi információt.
Most a 444 információi szerint már pártalapításon ügyködik, a háttérben feltűnik Simicska Lajos árnya is. Ez lesz az ötödik párt, amely a kiábrándult fideszeseket akarná megszólítani. Az Ungár Péter-féle LMP, a Márki-Zay Péter fémjelezte MMNP, a Vona Gábor vezette Második Reformkor, a Gyöngyösi Márton elnökölte maradék Jobbik ugyanezen a pályán játszik. Egyik szervezetben sincsen átütő erő a júniusi európai parlamenti választás előtt, egyedül talán a Vona-féle lassú építkezés érhet be idővel, mert a közel teltházas fórumjain számos fiatal vesz részt.
Magyar Péter azt gondolja, hogy a 15 napos hírneve politikai tőkére konvertálható, meglovagolva az ellenzékváltó akaratot az ellenzéki oldalon. Az észlelése teljesen jogos. Az influenszertüntetés sikere és a hagyományos pártok tüntetésen való lebőgése azt mutatja, hogy van keresnivalója a messiásvárók között. Erről az ellenzékváltó hangulatról beszél Ruff Bálint lényeglátóan a Partizánon évek óta.
Ha igaz az a Magyar Péter is táplált feltételezés, hogy a NER egy olyan rendszer, ahol a Fidesz és a házi ellenzéke összejátszik, akkor ez az összefüggés a kormány külföldi rosszakaróinak is látható. Az ellenzékinek mondott pártok Orbán-kritikus nyugati barátai ugyanis kezdhetnek elégedetlenkedni a magyar establishment-ellenzék tehetetlenség láttán, így logikus volna, hogy új barátok után nézzenek. Külföldön a soft power eszközeivel a Fidesz-kormány is él: az amerikai republikánus lobbi finanszírozása és a kormányközeli MCC brüsszeli tevékenysége kapcsán ez kiemelten tettenérhető. Itthon viszont rettegnek minden külföldi befolyástól, ezért hozták létre a Szuverenitásvédelmi Hivatalt, amely bizonyára árgus szemmel vizslatja majd minden frissen alakuló és az eddigi rendszeren kívül gondolkodó párt finanszírozását. Így hiába találna magának külföldi barátokat Magyar, egyből a céltáblát is a nyakába tenné.
Hogy honnan lesz Magyarnak a pártalapításhoz pénze és embere, az még kérdéses.
Keep reading with a 7-day free trial
Subscribe to GEMIŠT to keep reading this post and get 7 days of free access to the full post archives.