Szerintem Magyarországon nem az egypárti kétharmad a norma, és nem az a fő probléma, hogy sok a kétharmados törvény, hanem az, hogy a jelenlegi választási rendszer maga termeli ki a kétharmados többségeket.
Amíg ez így van, addig a kétharmad nem garancia, hanem politikai eszköz és minden más csak tüneti kezelés, bárki is nyerje a választásokat.
Ezért az első lépésnek a választási rendszer arányosabbá tételének kell lennie. Ha a mandátumok valóban a társadalmi támogatottságot tükrözik, a kétharmad visszanyerheti az eredeti funkcióját.
Ugyanakkor még arányos rendszerben sem zárható ki, hogy egy párt önálló többséget szerezzen. Éppen ezért indokolt szerintem, hogy bizonyos alapvető területeken megmaradjanak a kétharmados garanciák akár szélesebb körben is, amennyiben ez nem megy a kormányozhatóság rovására.
A kétharmad tehát nem önmagában probléma hanem attól függ, milyen választási rendszerben és milyen körben alkalmazzuk.
"simán leokéztak ordítóan alkotmányellenes jogalkotást." Egy elfogadott es kihirdetett törveny mindig alkotmanyos (különben nem lenne törveny), azaz nem lehet alkotmanyellenes. Akkor alkotmanyellenes, ha az AB azt kimondja rola -- mivel nem mondta, tehat alkotmanyos volt es maradt.
Nagyon hasznos! Tegyétek elérhetővé mindenkinek!
Szerintem Magyarországon nem az egypárti kétharmad a norma, és nem az a fő probléma, hogy sok a kétharmados törvény, hanem az, hogy a jelenlegi választási rendszer maga termeli ki a kétharmados többségeket.
Amíg ez így van, addig a kétharmad nem garancia, hanem politikai eszköz és minden más csak tüneti kezelés, bárki is nyerje a választásokat.
Ezért az első lépésnek a választási rendszer arányosabbá tételének kell lennie. Ha a mandátumok valóban a társadalmi támogatottságot tükrözik, a kétharmad visszanyerheti az eredeti funkcióját.
Ugyanakkor még arányos rendszerben sem zárható ki, hogy egy párt önálló többséget szerezzen. Éppen ezért indokolt szerintem, hogy bizonyos alapvető területeken megmaradjanak a kétharmados garanciák akár szélesebb körben is, amennyiben ez nem megy a kormányozhatóság rovására.
A kétharmad tehát nem önmagában probléma hanem attól függ, milyen választási rendszerben és milyen körben alkalmazzuk.
De mondjuk én nem értek ehhez.
"simán leokéztak ordítóan alkotmányellenes jogalkotást." Egy elfogadott es kihirdetett törveny mindig alkotmanyos (különben nem lenne törveny), azaz nem lehet alkotmanyellenes. Akkor alkotmanyellenes, ha az AB azt kimondja rola -- mivel nem mondta, tehat alkotmanyos volt es maradt.